Ще успее ли Швеция да се откаже напълно от изкопаемите горива?

Ще успее ли Швеция да се откаже напълно от изкопаемите горива?

Ще успее ли Швеция да се откаже напълно от изкопаемите горива?

В направеното наскоро обръщение към Общото събрание на ООН министър-председателят на Швеция, Стефан Льофвен, обяви, че страната му ще положи всички усилия да се превърне в „една от първите социални държави в света, отказали се напълно от изкопаемите горива“, пише британският вестник Independent.

Скандинавските държави вече повеждат света в прехода към възобновяема енергия - 2/3 от електричеството на Швеция идва от възобновяеми източници.

В един необичано ветровит юлски ден Дания пък успя да презадоволи нуждата си от електричество - на 140% - само с помощта на ветрогенератори, изнасяйки излишъка на съседките си Германия, Швеция и Норвегия (последната е един от най-големите производители на петрол в света).

Освен това, близо 100% от електричеството на Исландия произхожда от възобновяеми източници. Причината е, че страната инвестира сериозно в електропроизводството от хидрогенератори и геотермални станции.

И все пак, скокът към пълното елиминиране на изкопаемите горива в Швеция е трудна задача. Как ще успее държавата – тази индустриализирана и развита икономика с население от 10 милиона – да прекрати употребата им в следващите няколко десетилетия?

В есенния бюджет на страната, обявен през септември, правителството заяви, че е отделило 4,5 милиарда крони (около 356 милиона британски лири) за изграждане на зелена инфраструктура през 2016 година. Тези средства включват много слънчеви панели, вятърни турбини, по-чист градски транспорт и по-интелигентни енергийна мрежа и система за складиране на енергия.

50 милиона крони (около 4 милиона британски лири) ще бъдат харчени всяка година за проучвания за съхранението на енергия, а 1 милиард крони (около 80 милиона британски лири) ще бъдат инвестирани в обновяване на жилищните сгради за подобряване на енергийната им ефективност.

Допълните средства ще бъдат налети и в проекти отвъд границата на Швеция, като 500 милиона крони ще бъдат инвестирани всяка година в изграждането на зелена инфраструктура в развиващи се икономики – правителството се надява да изпрати „важно послание“ на Запада преди Конференция на ООН за климатичните промени, която ще се проведе през декември в Париж.

В момента в Швеция на власт е коалиционно правителство, водено от лявата Социалдемократическата партия, която доминира политическата сцена от 20-те години на миналия век. Техен коалиционен партньор е Зелената партия, която се заражда през 80-те от движението против ядрената енергия.

Няколко от ядрените електроцентрали на Швеция ще бъдат затворени в близкото бъдеще, отчасти защото са стари и недоходоносни, но преди всичко за да се ускори преходът към възобновяеми източници.

В реч пред шведския парламент министър-председателят Льофвен заяви: „Децата трябва да растат в среда, лишена от отрови. Предварителни мерки, премахване на опасните вещества и идеята, че замърсителите трябва да плащат – това са основите на нашата политика.“

С инвестициите в зелената енергия и категоричната позиция на правителството си, Швеция се стреми да се превърне в пример за подражание преди конференцията на ООН. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ