Ще успее ли Швеция да се откаже напълно от изкопаемите горива?

Ще успее ли Швеция да се откаже напълно от изкопаемите горива?

В направеното наскоро обръщение към Общото събрание на ООН министър-председателят на Швеция, Стефан Льофвен, обяви, че страната му ще положи всички усилия да се превърне в „една от първите социални държави в света, отказали се напълно от изкопаемите горива“, пише британският вестник Independent.

Скандинавските държави вече повеждат света в прехода към възобновяема енергия - 2/3 от електричеството на Швеция идва от възобновяеми източници.

В един необичано ветровит юлски ден Дания пък успя да презадоволи нуждата си от електричество - на 140% - само с помощта на ветрогенератори, изнасяйки излишъка на съседките си Германия, Швеция и Норвегия (последната е един от най-големите производители на петрол в света).

Освен това, близо 100% от електричеството на Исландия произхожда от възобновяеми източници. Причината е, че страната инвестира сериозно в електропроизводството от хидрогенератори и геотермални станции.

И все пак, скокът към пълното елиминиране на изкопаемите горива в Швеция е трудна задача. Как ще успее държавата – тази индустриализирана и развита икономика с население от 10 милиона – да прекрати употребата им в следващите няколко десетилетия?

В есенния бюджет на страната, обявен през септември, правителството заяви, че е отделило 4,5 милиарда крони (около 356 милиона британски лири) за изграждане на зелена инфраструктура през 2016 година. Тези средства включват много слънчеви панели, вятърни турбини, по-чист градски транспорт и по-интелигентни енергийна мрежа и система за складиране на енергия.

50 милиона крони (около 4 милиона британски лири) ще бъдат харчени всяка година за проучвания за съхранението на енергия, а 1 милиард крони (около 80 милиона британски лири) ще бъдат инвестирани в обновяване на жилищните сгради за подобряване на енергийната им ефективност.

Допълните средства ще бъдат налети и в проекти отвъд границата на Швеция, като 500 милиона крони ще бъдат инвестирани всяка година в изграждането на зелена инфраструктура в развиващи се икономики – правителството се надява да изпрати „важно послание“ на Запада преди Конференция на ООН за климатичните промени, която ще се проведе през декември в Париж.

В момента в Швеция на власт е коалиционно правителство, водено от лявата Социалдемократическата партия, която доминира политическата сцена от 20-те години на миналия век. Техен коалиционен партньор е Зелената партия, която се заражда през 80-те от движението против ядрената енергия.

Няколко от ядрените електроцентрали на Швеция ще бъдат затворени в близкото бъдеще, отчасти защото са стари и недоходоносни, но преди всичко за да се ускори преходът към възобновяеми източници.

В реч пред шведския парламент министър-председателят Льофвен заяви: „Децата трябва да растат в среда, лишена от отрови. Предварителни мерки, премахване на опасните вещества и идеята, че замърсителите трябва да плащат – това са основите на нашата политика.“

С инвестициите в зелената енергия и категоричната позиция на правителството си, Швеция се стреми да се превърне в пример за подражание преди конференцията на ООН. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ