Петролът се е насочил към седмичен ръст от около 8%

Петролът се е насочил към седмичен ръст от около 8%

Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък, но запазиха траекторията си към седмичен ръст, докато инвеститорите оценяваха перспективата за по-широк конфликт в Близкия изток, който да наруши потоците на суров петрол, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,14 долара, или 0,18%, до 77,48 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,11 долара, или 0,15%, до 73,60 долара за барел. И двата сорта са се насочили към седмични повишения от около 8%.

„Въпросът сега е дали ще има действително прекъсване на доставките на суров петрол и това би трябвало да държи цените в игра на изчакване през уикенда“, коментира пазарният стратег на IG Йеп Дун Рон.

САЩ обсъждат дали биха подкрепили израелските удари по петролните съоръжения на Иран като отмъщение за ракетната атака на Техеран срещу Израел, каза президентът Джо Байдън в четвъртък, докато израелската армия нанесе нови въздушни удари по Бейрут в битката си срещу ливанската въоръжена групировка „Хизбула“.

Коментарите на Байдън допринесоха за ръст от 5% на цените на петрола в четвъртък, докато Израел претегля възможностите си.

„Рисковете за доставките отново са на фокус, тъй като напрежението в Близкия изток нараства, но очакваме въздействието да бъде ограничено“, посочиха анализатори от ANZ в бележка до клиенти.

Въпреки че регионът представлява повече от една трета от световните доставки на петрол, директна атака срещу петролните съоръжения на Иран изглежда най-малко вероятната реакция сред възможностите на Израел, посочиха анализаторите.

„Подобен ход би разстроил международните партньори на страната, докато прекъсването на приходите от петрол на Иран вероятно ще го остави с малко за губене, потенциално провокирайки по-свиреп отговор“, добавиха те.

Притесненията относно доставките на петрол, които повишиха цените по-рано през седмицата, също бяха смекчени от свободния производствен капацитет на ОПЕК и факта, че световните доставки на суров петрол все още не са прекъснати от вълненията в Близкия изток.

Базираното в източната част на Либия правителство и базираната в Триполи National Oil Corp обявиха в четвъртък повторното отваряне на всички петролни находища и терминали за износ след разрешаване на спора за ръководството на централната банка, слагайки край на кризата, която силно ограничи производството на петрол.

Иран и Либия са членове на ОПЕК. Иран, който работи под санкциите на САЩ, е произвел около 4,0 млн. барела на ден гориво през 2023 г., докато Либия е произвела около 1,3 млн. барела на ден миналата година, според данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ