ЕП забранява спекулациите с държавен дълг и ограничава късите продажби

ЕП забранява спекулациите с държавен дълг и ограничава късите продажби

Европейският парламент гласува регламент за ограничаване на късите продажби и търговията на суапове за кредитно неизпълнение (CDS), финансов инструмент за застраховане срещу неизплащане на задължения. Правилата ще наложат по-голяма прозрачност и дори забрани за някои сделки със суапове за кредитно неизпълнение, като по този начин драстично ще бъдат ограничени спекулациите с дълга на някои страни вбъдеще.

Това е един от ключовите регламенти, предложени от Европейската комисия за справяне с финансовата криза, тъй като късите продажби и суаповете за кредитно неизпълнение, по всеобщо експертно мнение подхранват нестабилността на пазара.

С решението ЕП на практика въвежда забрана върху търговията с непокрити суапове за кредитно неизпълнение (закупуване на застрахователни договори без притежание на необходимите облигации). Например закупуването на гръцки суапове за кредитно неизпълнение за вбъдеще ще бъде възможно само при положение, че купувачът вече притежава гръцки държавни облигации или акции в сектор, който е силно зависим от движението на тези облигации. Като пример се дават гръцките банки, които в случая с гръцките задължения безспорно ще пострадат значително.

Изключение може да се направи само в случай, че компетентен национален орган отмени забраната за срок от 12 месеца, ако счита, че пазарът на страната на държавни дългови инструменти не функционира добре, с възможност за подновяване за още 6 месеца. Но дори тази възможност ще бъде ограничена, тъй като текстът дава само ограничен брой индикатори, които могат да оправдаят действието на регулатора. Освен това, в рамките на 24 часа, Европейският орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) ще публикува становище относно необходимостта да се преустанови или не забраната. Отрицателно становище от ЕОЦКП би имало сериозна политическа тежест.

Друг ключов момент в новия регламент са и записаните задължения за докладване на операции, свързани с къси продажби. Предоставянето на допълнителна информация на националните и европейски надзорни органи според регламента би позволило по-добра превантивна дейност, чрез по-ранното предупреждение за евентуални рискове. Надзорните органи например ще бъдат информирани за голямо количество къси позиции, веднага след като тези позиции достигнат 0,5% от емитирания капитал.

Надзорният орган на финансовите пазари на ЕС - ЕОЦКП ще играе ролята на своеобразен арбитър на националните органи, които искат да въведат мерки по отношение на извънредни ситуации, и ще може също така да изисква други органи да въвеждат извънредни мерки за справяне с трудни ситуации.

 Новият регламент трябва да бъде одобрен от Европейския Съвет през следващите седмици като се предвижда да влезе в сила през ноември 2012 г.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Гърция поиска помощ от ЕС в борбата с горските пожари
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Меси получи наказание за отказа да играе в Мача на звездите в САЩ
Тръмп настоя за прекратяване на огъня между Камбоджа и Тайланд
Неработещи климатици и работа навън са най-честите сигнали за опасни условия на труд в жегата към Инспекцията по труда