Мониторингът за България и Румъния остава

Мониторингът за България и Румъния остава

Механизмът на Европейската комисия за сътрудничество и проверка за България и Румъния остава в сила до постигането на очакваните резултати за всяка една от двете държави. Това е приел на заседанието си Съветът на министрите по общи въпроси. През последния месец в  медиите се спекулираше дали механизмът няма да отпадне и дали България и Румъния няма да бъдат разделени.

Днешното решение не поставя в пост фактум заседанието на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред, насрочено за утре сутринта в Европейския парламент. На него ще бъдат представени последните доклади от мониторинга за България и за Румъния, приети от Европейската комисия на 27-и януари.

Дискусията ще бъде повод българските евродепутати, членове на комисията да застъпят в изказванията си необходимостта от сваляне на наблюдението. Като основен техен аргумент се налага фактът, че докладът от експертен се е превърнал в политически за двустранна употреба. Без да бъде реално обвързан с приемането на България в Шенген, наличието на мониторинг се е превърнало в основен коз за отказ. Докладите за България са използвани и все повече за вътрешна партийна употреба, като лост за къде повече, къде по-малко обосновани критики, предаде пратеникът на „Фокус” в Брюксел.

Два часа след края на заседанието на Парламентарната комисия, в Европейския парламент ще започне Конференцията: „Механизъм за сътрудничество и проверка – функциониране, ефект и препоръки“. Тя е организирана евродепутатите Мария Габриел, Емил Радев, Илияна Йотова и Филиз Хюсменова. В дискусията са потвърдили участието си Главният прокурор Сотир Цацаров, председателят на Върховния административен съд Георги Колев, Главният инспектор на Инспектората към Висшия съдебен съвет Теодора Точкова и заместник министри на правосъдието и външните работи. Ще участва и Параскеви Мишу, заместник генерален секретар на Европейската комисия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ