Япония може да загуби статута на втория по големина акционер в МВФ

Япония може да загуби статута на втория по големина акционер в МВФ

Япония вероятно ще загуби статута си на втори по големина акционер в МВФ в края на годината, съобщи японската информационна агенция "Киодо", позовавайки се на служители и документи на Международния валутен фонд. Страната удържаше тази позиция в продължение на 30 години.

Бордът на Международния валутен фонд обсъжда от няколко години необходимостта от промяна на формулата, по която се изчисляват квотите на страните във фонда за получаване на финансова помощ. Тези квоти от своя страна определят броя акции с право на глас, които дадена страна има във фонда.

В момента най-големите акционери на МВФ са Съединените американски щати с квота от 17,43%, Япония (6,47%) и Китай (6,4%). Освен това мнозинството от гласовете принадлежат на развитите икономики на света.

Представителите на развиващите се икономики от много години се опитват да постигнат преразглеждане на квотната формула, която сега зависи преди всичко от размера на БВП (по паритет на покупателната способност), както и от редица допълнителни критерии. Сред тях са степента на отвореност на пазара и размерът на резервите.

Формулата беше преразгледана за последно през 2010 г. и бе окончателно одобрена от членовете на организацията едва през 2016 г. Бордът на МВФ трябва да представи предложения за нов метод за изчисляване на квотите до средата на декември тази година. Решаващият период според експертите ще бъде октомври, когато се очаква да бъде прието широко споразумение по въпроса по време на годишната среща на МВФ в Маракеш.

Според експертите на "Киодо", ако сегашната формула се запази, Япония ще слезе на трето място по брой акции с право на глас поради отслабването на йената спрямо долара и слабия си икономически растеж.

Съединените щати ще останат най-големият акционер, но техният дял ще бъде намален до 14,8%, а Китай не само ще се премести на второ място, но и почти ще се изравни със САЩ, получавайки 14,4% от гласовете. Въпреки това според някои служители на МВФ, цитирани от агенцията, дори и да се запази сегашната формула, Япония може да се окаже на четвърто място, като е възможно да бъде изпреварена и от Германия.

Въз основа на номиналния обем на БВП Япония също ще бъде на трето място, след САЩ и Китай. Има обаче и вариант, при който Япония може да падне още по-ниско. Както отбелязват експертите, това ще се случи, ако ръководството на Международния валутен фонд приеме като формула за изчисляване на квотите такава, която се основава на търговската активност на страните членки. В този случай Япония вече няма да остане в челната тройка, а в топ пет на водещите акционери на фонда. Самата челна петица ще изглежда така: САЩ, Китай, Германия, Великобритания, Япония

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ