Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новата икономика: САЩ се радват на подем , който ще има последици за световния баланс на силите
САЩ се радват на странен икономически подем, който има последици за световния баланс на силите и бъдещето на планетата. САЩ теглят милиарди заеми, за да стимулират икономиката си, поемайки огромен риск, но с потенциални огромни печалби.
Икономическата политика на президента на САЩ Джо Байдън променя пейзажа на страната. Цифрите показват мащаба: От февруари 2021 г. насам - малко след встъпването му в длъжност - месечните инвестиции в строителство на заводи са се увеличили повече от три пъти до почти 20 млрд. долара (16 млрд. паунда).
Сравнението с Китай не е случайно. Байдън харчи огромни суми, за да върне в САЩ от Китай производството на зелени индустрии и микрочипове, пише BBC.
Ако някога изглеждаше, че световният преход към зелена икономика ще бъде „made in China“, сега САЩ вече заявяват своите претенции. Но това е свързано с рискове.
САЩ вземат назаем стотици милиарди долари, за да платят за това. Съществуват опасения, че това може отново да повиши инфлацията в САЩ точно в момента, когато ръстът на цените започва да се забавя. Съществуват и опасения, че страната натрупва твърде голям дълг. Годишният дефицит на САЩ е около 6% от размера на икономиката, което е доста над историческата средна стойност.
Титанът от Уолстрийт Джейми Даймън, шеф на JP Morgan, заяви, че „процъфтяващата“ икономика на САЩ е „невероятна“, а средният потребител е „много по-богат от преди“.
Щатът Джорджия е един от големите бенефициенти на това разточителство. Той е част от т.нар. пояс на батериите - област, която обхваща предимно югоизточната част на страната, където се изграждат заводи за батерии за електрически автомобили и свързани с тях компоненти.
Ковингтън е известен най-вече като градчето, в което са снимани „Дневниците на вампира“, но сега там се намира заводът на Archer Aviation, който ще бъде завършен тази година. Тя планира да произвежда масово това, което описва като летящи автомобили, макар че моделът, който видях, приличаше повече на гигантски дрон-коптер с дузина витла и колела.
В другия край на града е подготвен теренът за фабрика за електрически камиони. След като бъде завършена, се очаква да произвежда хиляди камиони на стойност 100 000 долара всяка година. На брега на Джорджия до една година ще започне производството на чисто нов „метазавод“ на Хюндай за електрически автомобили и батерии, който планира да произвежда половин милион автомобила годишно.
И все пак в местната сладоледена сладкарница Scoops както местните жители, така и туристите казват, че нямат усещането, че преживяват бум. Цените остават високи. Семействата разчитат на кредитните си карти. Това е индустриален бум, който се случва в заводите, а не нещо, което хората забелязват в ежедневието си.
„Не е страшно“, каза ми един клиент. „Искам да кажа, че се приспособяваме към това, към цената на всичко и просто продължаваме напред. Няма да спрем да живеем живота си такъв, какъвто е, а просто ще работим по-усилено. Това е мотото ни.“
Фактът, че цените продължават да нарастват с повече от очакваното, означава, че лихвените проценти остават високи. Цената на заемите в САЩ в момента е на най-високото си ниво от 22 години насам, тъй като централната банка на САЩ се опитва да забави инфлацията.
Но в столицата на щата Джорджия президентът на Федералния резерв в Атланта Рафаел Бостик заяви, че много хора са „по-малко чувствителни“ към повишаването на лихвените проценти, отколкото са били. Според него това се дължи на тенденцията в САЩ за дългосрочни, 30-годишни ипотечни кредити - най-големите заеми на хората често са фиксирани на много по-ниска лихва.
И все пак решението на САЩ да запазят по-високите лихвени проценти за по-дълго време има верижен ефект извън САЩ. Ако сте изправени пред повишаване на лихвените проценти по ипотечните кредити в Обединеното кралство, това може да се обясни пряко с това, че европейските пазари следват САЩ и приемат, че лихвените проценти ще се понижават по-бавно от очакваното.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.