Богатството на най-заможния 1% от американците достигна 44 трлн. долара

Богатството на най-заможния 1% от американците достигна 44 трлн. долара

Богатството на най-заможния 1% от американците достигна 44 трлн. долара

Богатството на най-заможния 1% в САЩ достигна рекордните 44,6 трилиона долара в края на четвъртото тримесечие, тъй като ръстът на акциите в края на годината донесе и ръст на техните портфейли, според нови данни от Федералния резерв, цитирани от Си Ен Би Си.

Общата нетна стойност на най-заможните 1%, определени от Фед като тези с богатство над 11 млн. долара, се е увеличила с 2 трлн. долара през четвъртото тримесечие. Всички печалби идват от техните акции. Стойността на корпоративните акции и акциите на взаимните фондове, притежавани от най-богатия 1%, се повиши до 19,7 трлн. долара от 17,65 трлн. долара през предходното тримесечие.

Макар че стойността на недвижимите им имоти се повиши леко, стойността на частния бизнес на най-богатите американци намаля, като по същество анулира всички други печалби извън акциите.

Тримесечното увеличение отбеляза последното допълнение към безпрецедентен бум на богатството, започнал през 2020 г. с пазарните движения при появата на пандемията от COVID-19. От 2020 г. богатството на най-заможния 1% се е увеличило с близо 15 трлн. долара, или 49%.

Икономисти казват, че нарастващият фондов пазар дава допълнителен тласък на потребителските разходи чрез т.нар. „ефект на богатството“. Когато потребителите и инвеститорите видят, че акциите им нарастват, те се чувстват по-уверени да харчат и да поемат повече риск.

„Ефектът на богатството от скока на цените на акциите е мощен попътен вятър за потребителското доверие, разходите и по-широкия икономически растеж“, каза Марк Занди, главен икономист в Moody's Analytics. „Разбира се, това подчертава уязвимостта на икономиката, ако фондовият пазар се разколебае. „Това не е най-вероятният сценарий, но е сценарий, като трябва да се има предвид, тъй като акциите изглеждат надценени“, добави той.

Според доклада на Фед най-заложните 10% от американците притежават 87% от индивидуално притежаваните акции и взаимни фондове. Топ 1% притежават половината от всички индивидуално държани акции.

Икономистите казват, че нарастващият фондов пазар носи огромни ползи за богатите, като основно стимулира високия клас потребителски пазари. Богатството на американците от средната класа и американците с по-ниски доходи зависи повече от заплатите и стойността на жилищата, отколкото от акциите.

„Тези домакинства в горната една трета от разпределението по доходи, които също така притежават по-голямата част от акциите, представляват приблизително две трети от потребителските разходи“, каза Занди.

Лиз Ан Сондърс, главен инвестиционен стратег в Charles Schwab, каза, че акциите представляват нарастващ дял от активите на най-богатия 1%. Акциите представляват 37,8% от общия дял на активите на тези домакинства  в края на 2023 г., което е увеличение от скорошно дъно от 36,5%.

След като S&P 500 вече се повиши с 10% тази година, много вероятно е богатството на висшия ешелон вече да е надхвърлило рекорда от края на 2023 г. Докато неравенството леко намаля през 2021 г. и 2022 г., тъй като заплатите се увеличиха и цените на жилищата скочиха, разликата в богатството оттогава се върна до нивата отпреди пандемията.

Най-заможните 1% представляват 30% от богатството на нацията в края на четвъртото тримесечие, докато най-богатите 10% представляват 67% от цялото богатство.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ