ЕС се насочва към ИИ, биотехнологиите и евтината енергия в усилията си за конкурентоспособност

ЕС се насочва към ИИ, биотехнологиите и евтината енергия в усилията си за  конкурентоспособност

Изкуственият интелект (ИИ), биотехнологиите и достъпната чиста енергия ще бъдат в центъра на стремежа на ЕС да направи блока конкурентоспособен в световен мащаб и да гарантира, че той ще бъде в крак със съперниците си САЩ и Китай, според проект на документ на Европейската комисия, цитиран от  Ройтерс.

Европейският съюз е подложен на натиск от страни членки като Франция да опрости регулациите за правене на бизнес, а също така е изправен пред нови предизвикателства с новата администрация на президента Доналд Тръмп.

Тръмп, който обещава да отмени корпоративните правила в САЩ, се включи в дебата за бюрокрацията по време на годишната среща на световния бизнес елит в Давос тази седмица, като призова ЕС да намали регулациите. Той също така заплашва да наложи нови мита върху износа на ЕС за САЩ.

Документът на Европейската комисия представлява проект на предложения - Компас на конкурентоспособността - който ще бъде представен на 29 януари. В него са очертани 29 планирани мерки и стратегии през следващите две години за повишаване на производителността чрез иновации и за декарбонизиране на производството.„Време е да преминем към действия“, се казва в проектодокумента. „Без спешна промяна на механизмите и подхода бъдещето на ЕС като икономическа сила, инвестиционна дестинация и производствен център е застрашено.“

Европа трябва да бъде в челните редици на технологичните сектори, които ще имат значение за утрешната икономика, като изкуствения интелект, съвременните материали, биотехнологиите, чистата енергия, роботиката и космоса, се казва в документа.

Документът повтаря елементи от доклада от септември миналата година на бившия шеф на Европейската централна банка Марио Драги, който призова блока да координира индустриалната политика и да инвестира масирано, за да не изостава от САЩ и Китай.

В края на февруари Комисията ще представи своята програма „Чиста промишленост“, която предвижда намаляване на изискванията за устойчива отчетност на предприятията с 25 % и намаляване на цените на енергията, които могат да бъдат три пъти по-високи от тези в САЩ.

Изпълнителният орган на ЕС ще преразгледа правилата на общността, регулиращи химикалите, ще насърчи фабриките за изкуствен интелект и ще се стреми да премахне пречките пред иновативните стартиращи предприятия за изграждане на мащаб, се казва в проекта на документа за конкурентоспособност. Тя ще насърчи 27-те държави членки на ЕС да координират по-добре своята разнородна промишлена политика и политика за подкрепа, първоначално в области като енергийните мрежи, цифровата инфраструктура, изкуствения интелект и производството на лекарства от първа необходимост.

Франция настоява за по-малко бюрокрация 

Документът на Комисията съвпада с усилията на Франция за намаляване на бюрокрацията на равнище Европейски съюз. Париж призовава за „масивна пауза“ на новите регулации на ЕС и за отлагане на влизането в сила на правилата, изискващи от дружествата да докладват за екологичния си отпечатък.

Френските предложения, подробно описани в документ от 20 януари, с който се запозна Ройтерс, са в контекста на по-широката реакция на компаниите от ЕС срещу новите екологични правила, приети през последните няколко години, които според тях вредят на конкурентоспособността им спрямо американските им конкуренти.
Във френския документ, който ще бъде представен от министъра по европейските въпроси Бенжамен Хадад във вторник на колегите му министри от ЕС, Франция предлага да се отложи за неопределено време новата директива на ЕС за комплексна проверка на предприятията и да се отложи с две години директивата за отчитане на корпоративната устойчивост - CSRD.

Франция също така настоява ЕС да отложи прилагането на т.нар. Базелски правила за банковия капитал с една година до 2027 г., за да осигури равни условия с Великобритания, която вече отложи прилагането им за началото на 2027 г., се посочва в документа.

Дългият списък от френски предложения, който включва промени в селскостопанските норми или дори в правното определение на понятието „отпадъци“, е част от това, което Франция нарича „шоково опростяване“, предназначено да настигне по-бързо развиващите се американски и китайски конкуренти.
„Очакваме решителни мерки през първите 100 дни на председателя на Европейската комисия, който превърна това в свой приоритет“, заяви френският министър на финансите Ерик Ломбар пред репортери в четвъртък в новогодишно обръщение.

„Трябва да се съсредоточим върху законопроектите, които усложняват живота на нашите компании и забавят растежа им“, добави той. Германия също се стреми да облекчи тежестта върху европейските компании.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ