Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Financial Times: Няма руски петрол, който да се продава под тавана от $60 за барел
Наложената от страните от Г-7 горна граница на цените на продажбите на руски петрол от 60 долара за барел се заобикаля почти напълно. Това съобщи в. Financial Times, цитирайки западни официални лица и данни за руския износ. Това принуждава западните държави да проучат начини да засилят една от ключовите си икономически санкции срещу Москва.
Високопоставен служител на европейските власти сподели, че "почти нито една" от доставките на руски суров петрол по море през октомври не е била извършена под тавана от 60 долара за барел, който Г-7 и неговите съюзници се опитаха да наложат.
През последните дни представители на ЕС проведоха дискусии за засилване на наложено ограничение, включително опции за засилване на прилагането или ограничаване на достъпа на Русия до използваните на пазара петролни танкери.
Финансовото издание, цитирано от БНР отбелязва, че притесненията сред западните официални лица са подкрепени от официалната руска статистика за продажбите на петрол през октомври, която, според Москва показва, че получената средна цена е била над 80 долара за барел. Докато руската икономическа статистика е поставена под съмнение по време на войната в Украйна, регистрираното ниво е основата за това с колко данъци Москва облага износа на петрол.
Скокът на руските цени нанесе удар по усилията на Г-7 да ограничи средствата, които текат към Кремъл, за да финансира пълномащабното си нахлуване в Украйна, и идва в момент, когато Киев постигна само ограничен напредък в своята контраофанзива.
Членовете на Г-7 и Австралия въведоха мерки за ограничаване на цените на суровия петрол през миналия декември, целящи да намалят приходите на Русия чрез прекъсване на достъпа до западни услуги като корабоплаване и застраховане, освен ако търговците не спазват ограничението от 60 долара за барел суров петрол. Въпреки че мерките се радваха в началото на известен успех, Русия се оказа умела в противодействието им, изграждайки своя така наречен "сенчест флот" от остарели петролни танкери, за да заобиколи западните пазари.
Средната цена на Уралс, който е основният експортен клас петрол на Русия, се повиши над границата от 60 долара за барел това лято, тъй като цените на важната енергийна суровина в световен план се повишиха поради съкращенията на доставките от Саудитска Арабия и Москва в рамките на "ОПЕК +", но значителна част от руския петрол продължи да търгува под това ниво.
Към края на септември Financial Times съобщи, че през август почти три четвърти от всички морски потоци от руски суров петрол са пътували без западна застраховка, което ключов знак, че все повече започва да се заобикаля наложения ценови таван.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.