Геополитиката задмина инфлацията като водеща причина за притеснение сред държавните фондове

Геополитиката задмина инфлацията като водеща причина за притеснение сред държавните фондове

Геополитическите съперничества, включително назряващите търговски битки между Съединените щати и Китай, сега надделяват над инфлацията като най-голямата причина за безпокойство сред държавните фондове и централните банки, управляващи около 22 трлн. долара активи, показа проучване на Invesco, цитирано от Ройтерс.

Разрастването на конфликтите – от войната на Русия в Украйна до търговските ограничения, е надвиснало над глобалните инвеститори от няколко години, но със забавянето на инфлацията и на фона на изборите по цял свят, геополитическото напрежение вече е в центъра на вниманието.

„Това, разбира се, е годината на изборите“, каза Род Рингроу, ръководител на официалните институции на Invesco. „Геополитиката надмина инфлацията както в краткосрочен, така и в дългосрочен план“, добави той.

Около 83% от респондентите в проучването са посочили геополитическото напрежение като водеща причина за притеснения в краткосрочен план, надминавайки инфлацията, която е отбелязана от 73% от участвалите в прочуването.

Що се отнася до водещите причини за тревоги през следващото десетилетие, 86% от анкетираните посочват геополитическата фрагментация и протекционизма, като на второ място остава изменението на климата.

„Климатът вече е мейнстрийм и инвестиционните процеси за държавните фондове и централните банки започват да заделят капитал, за да разгледат как това им се отразява“, каза Рингроу.

Проучването на Invesco Global Sovereign Asset Management Study, което се извършва за 12-та година, включва 83 държавни инвестиционни фонда и 53 централни банки, които са били анкетирани през първото тримесечие на 2024 г.

Възможност при златото

Напрежението - по-специално конфискацията от страна на Запада на руски активи на стойност над 300 млрд. долара в отговор на продължаващата инвазия на Москва в Украйна, също изплаши централните банки.

Общо 56% от централните банки посочват, че „потенциалното използване като оръжие“ на резервите увеличава привлекателността на златото.

„Виждаме, че повече централни банки купуват злато, физическо злато...и увеличават търсенето в опит да се сдобият със злато на местно ниво“, коментира Рингроу.

Централните банки традиционно съхраняват злато в центрове като Лондон и Ню Йорк - където, както Венецуела установи през последните години, то може да бъде ефективно иззето.

Оптимизъм за нововъзникващите пазари

Повече от половината от анкетираните казват, че нововъзникващите пазари вероятно ще се възползват от все по-многополюсния свят, докато 67% от държавните инвестиционни фондове очакват нововъзникващите пазари да се представят на същото ниво или по-добре от  развитите пазари.

Индия е най-привлекателният пазар, отчасти защото нейните облигации стават част от лесни за достъп глобални инвестиционни индекси.

Но Рингроу каза, че съзвездие от други нововъзникващи икономики, включително Мексико, Бразилия и Индонезия, могат да „се възползват от дислокацията в търговската и икономическа дейност“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ