Иран в готовност да свали световните цени на петрола

Иран в готовност да свали световните цени на петрола

Иран в готовност да свали световните цени на петрола

На фона на напредъка на преговорите за възобновяване на "ядрената сделка", Иран натрупа значителни запаси от петрол и е готов бързо да ги пусне на пазара, пише Bloomberg като се позовава на данни от компанията Kpler.

В момента има 93 милиона барела петрол в танкери само в Персийския залив (Vortex изчислява, че запасите са по-скромни - 60-70 милиона барела), а още малко се съхраняват в наземни резервоари. Ако санкциите бъдат премахнати, ще отнеме известно време за решаване на проблеми със застраховки и изисквания на моментно състояние на спот-пазара, така и за спешни продажби, след което купувачите ще могат да получат суровините.

Такъв обем сам по себе си може чувствително да свали цените на петрола, тъй като е в състояние да компенсира недостига му, а освен това връщането на Иран на световния пазар ще задържи и движението им нагоре в бъдеще.

След като САЩ се оттеглиха от споразумението за контрол върху ядрената индустрия на Иран, Ислямската република доставяше около милион барела на ден. Единственият редовен купувач беше Китай, който успя да заобикаля ограниченията. При решаването на този проблем страната може да увеличи доставките няколко пъти, което ще се отрази на пазара.

Ръстът на цените на петрола през последните месеци се крепи и на  очакванията за петролно ембарго на ЕС върху руския петрол, което ще влезе в сила през зимата, както и приключването през октомври на продажбите на суровини от стратегическия резерв на САЩ. Интензивността на преговорите с Иран оказва натиск върху цените. В същото време изпълнителният директор на пробиващата на пазара компания Canary Дан Еберхарт не изключва, че Саудитска Арабия може да намали доставките си, за да поддържа високите цени. Според него президентът на САЩ Джо Байдън се опитал да убеди кралството да увеличи производството, но то пренебрегнало исканията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ