Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай удвоява усилията си в индустрията, оставяйки недвижимите имоти на заден план
Тази седмица Китай разкри, че възнамерява да похарчи повече от един милиард долара, за да подкрепи производството и местните технологии в стремежа си да остане конкурентоспособен в световен мащаб, като същевременно не разкри почти никаква нова подкрепа за изпитващия затруднения пазар на недвижими имоти, съобщи CNBC.
Подкрепата за промишлеността явно заема първо място в списъка с приоритети на Пекин за следващата година, според три големи плана, публикувани тази седмица в рамките на годишните парламентарни срещи на Китай.
В един от тези доклади, изготвен от Министерството на финансите, се казва, че централното правителство ще отпусне 10,4 млрд. юана (1,45 млрд. долара) "за възстановяване на индустриалните основи и насърчаване на висококачественото развитие на производствения сектор".
Макар че това е по-малко от 13,3 млрд. юана, отделени за същата категория през миналата година, като цяло секторът придоби по-голяма значимост. През 2023 г. плановете за разходи за индустриално развитие са на второ място след подкрепата за потреблението.
"За разлика от други икономики, които преминаха през съкрушителна корекция на жилищния си пазар, нивото на инвестициите в Китай не спада", заявиха главният икономист на HSBC за Азия Фредерик Нойман и екипът му в доклад. "Вместо това [капиталовите разходи] се насочват към инфраструктурата и, което е важно, към производството."
Те отбелязаха, че промяната "смекчава въздействието на обезценяващия се пазар на недвижими имоти върху растежа", но също така носи същия риск като свръхинвестирането в недвижими имоти.
"Освен ако търсенето не се изравни с инвестициите, и то по устойчив начин, в крайна сметка предстои сурова корекция", заявиха икономистите на HSBC.
През 2020 г. китайските власти засилиха репресиите срещу високата зависимост на строителните предприемачи в областта на недвижимите имоти от дълга за постигане на растеж. Оттогава продажбите на недвижими имоти рязко спаднаха, а строителните предприемачи не разполагат с пари за завършване на много проекти, което намали дела на този сектор, който някога е бил около 25% от БВП на Китай, като се включат и свързаните сектори като строителството.
Анализаторите на UBS в края на миналата година изчислиха, че сега имотите представляват около 22% от икономиката.
Въпреки широкото внимание към въпроса дали Пекин ще спаси сектора на недвижимите имоти, недвижимите имоти не бяха споменати в плановете за разходи на финансовото министерство, а на пресконференцията на министерско ниво за икономиката по време на парламентарните заседания вниманието беше ограничено. За сметка на това министърът на жилищното строителство беше включен в състава на пресконференцията за поминъка на хората.
Подкрепата за потреблението е на трето място в списъка с приоритети на Министерството на финансите за тази година, без да е посочена парична стойност.
В доклада на Националната комисия за развитие и реформи, която е висшият орган за икономическо планиране, се потвърждават плановете на правителството да подкрепи финансовите нужди на някои строителни предприемачи - в рамките на осмата точка от списъка с приоритети, в която се призовава за предотвратяване на финансовите рискове. В доклада за работата на правителството, представен от премиера Ли Цян, на недвижимите имоти се отделя подобна значимост.
За разлика от тях, на технологичното и индустриалното развитие беше отделено повече внимание, особено предвид новия политически лозунг "нови производителни сили" и силния акцент върху водещата роля на Китай в областта на електрическите автомобили.
Китай е изправен пред нарастващ натиск от страна на САЩ, които през последните две години отрязаха китайските предприятия от високотехнологични полупроводници, необходими за най-модерното обучение по изкуствен интелект. Макар че китайските компании работят усилено върху разработването на собствени високотехнологични чипове, анализаторите обикновено прогнозират, че ще са необходими поне няколко години, за да може Китай да навакса изоставането си.
Натискът върху технологичния сектор идва в момент, когато втората по големина икономика в света забави темпа си на растеж след двуцифрените увеличения през последните десетилетия. Тази седмица Пекин определи национална цел за растеж от около 5% за следващата година - цел, която много анализатори нарекоха "амбициозна" за нивото на обявените правителствени стимули.
Акцент върху технологиите и производството
Все по-голям брой висши китайски служители са с инженерно образование, особено в областта на космическите технологии.
Един от тези ръководители с опит в областта на ракетните науки е Юан Дзядзюн, който през октомври 2022 г. се присъедини към Политбюро на Китайската комунистическа партия - второто по височина ниво на властта. Юан ръководи китайските космически мисии в началото на 2000 г., включително първата китайска пилотирана космическа мисия, наречена "Шънчжоу 5".
В края на миналата година Юан стана и партиен секретар на Чунцин, един от най-големите градове в Китай, който често служи като трамплин към по-висши длъжности. Общината се отчита директно на централното правителство, както и Пекин, Шанхай и Тиендзин.
"Цифров Чунцин"
Юан заяви пред репортери във вторник, че за да може Чунцин да постигне целта си за увеличаване на икономическия растеж с 1 трилион юана за четири години, градът трябва да се съсредоточи върху засилване на производството, последвано от иновации в области като изкуствен интелект и висококачествени материали.
Той описа как градът има план за "цифров Чунцин", който включва консолидиране на информация за дадена индустрия - например веригата за доставки на автомобили - в една платформа, която може да помогне на правителството да разпределя по-добре ресурсите. Според Юан чрез изграждането на цифрова система за ежедневните задачи може да се освободи енергия и мозъчен капацитет за по-сложни проблеми за бъдещето.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.