Китайският износ е нараснал, въпреки митата на САЩ

Китайският износ е нараснал, въпреки митата на САЩ

Китайският износ е нараснал през април на фона на скока в доставките до страните от Югоизточна Азия, компенсирайки рязък спад в изходящите стоки за САЩ, засегнати от високите мита, пише Си Ен Би Си.

Износът в щатски долари е скочил с 8,1% миналия месец спрямо година по-рано, според данни, публикувани от митническите власти в петък. Този резултат рязко надмина очакванията на анализаторите, анкетирани от Ройтерс, за ръст от 1,9%.

Вносът е намалял само с 0,2% на годишна база, като очакванията на икономистите бяха за спад от 5,9%.

Доставките на Китай за САЩ са се понижили с над 21% през април на годишна база, докато вносът е спаднал с близо 14%, според изчисленията на Си Ен Би Си на база официалните митнически данни. Китайските доставки за САЩ се увеличиха с 9,1% през март, тъй като износителите се втурнаха да направят поръчки предварително преди повишаването на тарифите.

През първите четири месеца на тази година износът на Китай за САЩ е спаднал с 2,5%, докато вносът е намалял с 4,7% спрямо предходната година, според официални данни.

Ръстът в общия износ може да се дължи отчасти на преноса през трети страни и договори, подписани преди обявяването на тарифите, заяви в бележка Живей Джан, президент и главен икономист в Pinpoint asset management. Джан очаква данните за търговията постепенно да отслабнат през следващите няколко месеца.

Износът на Китай за Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (ASEAN) е скочил с 20,8% през април спрямо предходната година, ускорявайки се от ръст от 11,6% през март. Макар че Виетнам и Малайзия остават основните дестинации за китайски износ за региона, Индонезия и Тайланд са отбелязали ръст на доставките от Китай съответно с 37% и 28% на годишна база.

Междувременно износът на Китай за Европейския съюз се е увеличил с 8,3%, докато вносът е спаднал с 16,5% на годишна база.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи мита от 145% върху целия внос от Китай, което накара страната да отговори с мита от 125% върху американския внос. Сега и двете страни се стремяха да смекчат икономическото въздействие на трицифрените мита, като предоставиха изключения от ставките за определени критични продукти.

Китайските власти засилиха усилията си за стимулиране през последните седмици, за да противодействат на въздействието на митата върху икономиката си, като предприеха стъпки, включващи облекчаване на паричната политика и мерки за подкрепа на засегнатите от митата предприятия.

Фабричната активност в Китай спадна до 16-месечно дъно през април, като индикаторът за нови поръчки за износ падна до най-ниското си ниво от декември 2022 г.

Нарастват опасенията, че последиците от тарифите скоро ще се отразят на пазара на труда, като Goldman Sachs изчисли, че страната може да загуби 16 милиона работни места или 2% от работната си сила, ангажирана в производството на стоки, предназначени за САЩ.

Местните китайски правителства и големите бизнеси изразиха подкрепа за подпомагане на засегнатите от тарифите износители да пренасочат продуктите си към вътрешния пазар за продажба – ход, който вероятно ще задълбочи дефлационния натиск в страната.

Инвеститорите ще следят отблизо предстоящата среща между американски и китайски представители в Швейцария през уикенда, която повиши перспективите за потенциално намаляване на напрежението в продължаващата търговска война.

Планираната среща ще отбележи първите търговски преговори на високо ниво между САЩ и Китай след последните ескалации на тарифите през април. Американският сенатор Стив Дейнс се срещна с китайския премиер Ли Цян в Пекин през март.

Въпреки че постигането на всеобхватно споразумение вероятно ще бъде сложно и отнемащо време, поетапното премахване на тарифите от двете страни е възможно, въпреки че анализаторите са разделени относно темпото на такова намаляване на напрежението.

„Намаляването на тарифите, ако се осъществи, би послужило като голям позитив за китайските акции“, каза Лора Уанг, стратег по акции в Morgan Stanley, като същевременно предупреди, че процесът на преговори ще бъде „дълъг, с възходи и падения“.

Инвестиционната банка прогнозира, че ефективните американски тарифи върху китайски стоки биха могли да бъдат намалени от сегашните нива до ставка от 45% до края на годината.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ