Пеканов: Над 16 млрд. лв. ще се влеят в икономиката ни в следващите шест години

Пеканов: Над 16 млрд. лв. ще се влеят в икономиката ни в следващите шест години

За последните два месеца бяха одобрени европейските средства по седем от оперативните програми  за 14 млрд. лв., които ще се влеят в българската икономика в следващите шест години по новия програмен период. Отделно националното съфинансиране е над 2 млрд. лв., като общо средствата стават над 16 млрд. лв. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет вицепремиерът Атанас Пеканов, който даде информация за статута и състоянието на оперативните програми и европейските средства за идния програмен период, предава БТА.

Този ресурс е изключително важен за българската икономика, за малките и средните предприятия, ключовата инфраструктура, и ще адресира важни проблеми пред страната ни. Изключително много средства са осигурени за развитие на човешкия капитал, за защита на най-уязвимите групи от населението, добави вицепремиерът.

По думите му, трябва да се осигури сериозен контрол върху възлагането и изпълнението, "за да сме сигурни, че ще постигнем максималния ефект".

"Това е третият програмен период за България и в него се надяваме, че ще продължим да подобряваме практиките и ще успяваме да използваме тези ресурси все по-добре", посочи Атанас Пеканов. 

Той изтъкна, че е свършена изключително много работа от няколко последователни екипа от няколко правителства. "Става въпрос за изключително много разговори с ЕК, за да бъдат завършени тези програми и да отговарят на всички регламенти на ЕС, и в същото време да отговарят на идентифицираните от нас нужди на нашата икономика и общество", каза вицепремиерът и благодари на всички свои колеги в администрацията, които са положили изключително много усилия, за да се стигне дотук.

Пеканов подчерта, че това са средства, които ЕС отпуска за конвергенция, за достигане на европейския стандарт за по-бързо догонване на европейските икономики. 

"Някои от тези средства са отделяни за различни видове кризи с краткосрочен характер като пандемията от коронавирус например. Дългосрочно обаче европейските структурни фондове и кохезионни програми имат целта да подпомагат догонването, сближаването, кохезията, и трябва да запазят този характер", каза Пеканов. Според него ЕС по отношение на кризите трябва да има отделен ресурс, който да ги адресира.

Оперативните програми, изтъкна вицепремиерът, имат ясна цел - а именно да помагат за сближаването на регионите в ЕС, да помагат на страни като България да догонват по-бързо. Пеканов каза, че сега се навлиза в ключовата фаза на тези оперативни програми и това е реализацията им.

Вицепремиерът Атанас Пеканов коментира приетата от нидерландския парламент резолюция, според която страната не трябва да гласува в подкрепа на приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство и я определи като "разочароваща".

"България от 11 година покрива техническите критерии за влизане в Шенген. Смятам, че сме направили всички постъпления това да се случи. Понякога, в други страни, такива решения стават жертва на вътрешнополитическите дискусии и конфликти", посочи Пеканов. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ