Силен зимен сезон прогнозира министърът на туризма

Силен зимен сезон прогнозира министърът на туризма

Министърът на туризма прогнозира силен зимен сезон, като подчерта, че предизвикателство остават енергоносителите и затова трябва да се запази таванът в цените на тока, като бъде въведен такъв и за газа.

"Очакванията са през зимата туристите да бъдат с между 5 и 7% повече спрямо миналия сезон, а той беше рекорден. Ако няма таван на енергоносителите и помощи за безакцизно дизелово гориво, хотелиерите няма да издържат и някои изобщо няма да отворят", каза във Варна министърът на туризма Илин Димитров, цитиран от БТА. 

От началото на годината до края на септември 54 на сто от туристите в страната са били българи като почиващите са отсядали както по морето, така и във вътрешността на страната, отчете още министърът на туризма. 

Резултатите за летния сезон са значително по-добри от първоначалните очаквания. Броят на летовниците е с малко под 13% в сравнение с 2019 г., която беше най-силната за родния туризъм. Показателно е, че българите продължават да почиват по Черноморието, което означава, че продуктът, който предлагаме, е достатъчно качествен, каза още министърът.

"Има стабилизиране на броя на гостите от Обединеното кралство, Израел и Полша. Проблем е, че няма възстановяване на германския пазар. От 24 октомври в Полша ще се проведе петдневен туристически форум, в който ще участват много български компании. Ако срещата е ефективна, такива ще се проведат и в други държави, които представляват интерес за нас като дестинации", допълни Димитров. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
Зеленски: Ако Путин иска да превземе Източна Украйна, ще трябва да погребе един милион от войниците си
Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Макрон търси нов премиер, който да сложи край на кризата във Франция
"За нас боклукът е злато": Как мафията превърна Неапол в депо за токсични отпадъци
Кристалина Георгиева: Несигурността е новото нормално за световната икономика
Проф. д-р Деян Радев: Ниското ниво на финансова грамотност носи голям риск
Удар по сериалите: Турция задържа 19 популярни актьори и певци по дело за наркотици