На фокус през следващите седем дни: Продажби на дребно, лихви и Евро 2024

На фокус през следващите седем дни: Продажби на дребно, лихви и Евро 2024

На фокус през следващите седем дни: Продажби на дребно, лихви и Евро 2024

Очаква се решенията на централните банки във Великобритания, Швейцария и Норвегия да предоставят повече доказателства, че глобалният стремеж за намаляване на лихвените проценти забавя темпото почти до състояние пълзене, докато данните за продажбите на дребно от Съединените щати и Китай ще предоставят информация нза състоянието на потребителите.

Кризата с доставките поставя пазарите на какао в светлината на прожекторите,а Европа се подготвя за лято на спортове с началото на Евро 2024, което започва в Германия. Това са част от темите и събитията, върху които ще се фокусират инвеститорите през следващите седем дни, пише Ройтерс.

Важен ден за централните банки

Централните банки на Обединеното кралство, Швейцария и Норвегия ще проведат заседания в четвъртък.

Английската централна банка вероятно ще разбие всички надежди на управляващата Консервативна партия за намаляване на лихвените проценти преди изборите на 4 юли. Сега пазарите очакват разхлабването на паричната политика да дойде по-късно, отколкото по-рано, оценявайки на приблизително 40% вероятността за понижение на ставките с 25 базисни пункта през август и на 70% вероятността за такъв ход през септември.

Швейцарската национална банка започна намаляване на лихвите през март. Вероятността за ново намаление в четвъртък се оценява на 50-50. Норвегия, която не бърза да намали лихвите с основна инфлация около 4%, публикува нови икономически прогнози. Австралийската централна банка заседава във вторник, като при нея не се очаква разхлабване на паричната политика за известно време.

Продажби на дребно

Инвеститорите, които търсят повече информация за силата на икономиката на САЩ, както и за графика за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв, ще се фокусират върху месечните данни за продажбите на дребно от 18 юни.

Очакванията са продажбите на дребно да са нараснали с 0,3% през май, според проучване на Ройтерс сред икономисти, като през април те изненадващо останаха без промяна.

Потребителските разходи се следят внимателно от Уолстрийт, тъй като инвеститорите се стремят да преценят въздействието на по-високите лихвени проценти върху икономиката. Данните по-рано този месец показаха, че икономиката на САЩ е създала много повече работни места от очакваното през май и годишният ръст на заплатите отново се е увеличил.

Скорошни данни обаче показаха, че потребителските цени в САЩ са останали без промяна през май, тъй като по-евтините бензин и други стоки компенсират по-високите разходи за жилища под наем.

Избледняващи надежди

Инвеститорите седят настрани, докато чакат по-стабилно възстановяване в Китай, особено в изпадналия в криза сектор на имотите, който продължава да хвърля сянка върху перспективите за растеж.

Данните за цените на жилищата в Китай трябва да бъдат публикувани в понеделник - първото подобно съобщение, след като Пекин обяви „исторически“ стъпки за стабилизиране на пазара на имоти миналия месец, макар и с ограничен ефект досега. Промишленото производство за май, процентът на градската безработица и данните за продажбите на дребно също се очакват, като се надяваме, че последните могат да сочат към по-силен ръст след разочарованието през април.

Все пак последните данни продължават да подчертават необходимостта от допълнителни стимули от страна на политиците, като в четвъртък предстои решението за основния лихвен процент по заемите.

Влошаващите се търговски отношения добавят към проблемите, като Европа обяви допълнителни мита върху вносните китайски електрически автомобили.

Горчиво и сладко

Цените на какаото се върнаха над границата от 10 000 долара за метричен тон и се приближиха до най-високите си стойности за всички времена, тъй като кризата с доставките в шоколадовата индустрия се влошава на фона на глобалния недостиг поради неблагоприятни метеорологични условия, хронично недостатъчните инвестиции в какаови ферми и спекулативните действия на инвеститори.

Водещият производител Кот д'Ивоар спря износа на какао за юни и продажбите за следващия сезон през последните дни. Номер две в света – Гана, се стреми да отложи доставката на до 350 000 тона какао за следващия сезон.

Какаото е поскъпнало повече от два пъти тази година и сега е по-скъпо от много метали. Производителите на шоколад прехвърлят тежестта върху потребителите или правят промени в продуктовите си гами. Прясна продукция от страни извън Африка като Бразилия и Еквадор ще отнеме време, за да излезе на пазара.

Начало на турнира

Европейското първенство по футбол на УЕФА започва по-късно днес в Мюнхен и с 24 отбора, които ще изиграят 51 мача в рамките на 22 дни.

Германските бирарии и компании се надяват феновете да пият повече и да си купят голям телевизор. Берлин иска турнирът да даде на тромавата му икономика същия тласък, който се наблюдава по време на световното първенство през 2006 г.

Създателите на спорни екипи вървят също се надяват на печалби - почти две трети от отборите са спонсорирани от Nike и Adidas, включително двата големи фаворита Англия и Франция, както и домакините Германия. Само сделките за екипи на Франция, Германия и Англия са на стойност над 150 млн. долара.

Ето едни статистически данни, които трябва да имате предвид – цели 330 млн. души са гледали финала на Италия и Англия през 2020 г., което е над два пъти повече от тези гледали Супербоул.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ