S&P Global: Китай се нуждае от реформи на пазара на облигации, за да овладее растящия дълг

S&P Global: Китай се нуждае от реформи на пазара на облигации, за да овладее растящия дълг

S&P Global: Китай се нуждае от реформи на пазара на облигации, за да овладее растящия дълг

Китай се нуждае от реформи на пазара на облигации, тъй като нарастващият дълг представлява значителен дългосрочен риск за страната, смятат от S&P Global.

Въпреки усилията на правителството нивата на дълга остават много високи, а растежът на номиналния брутен вътрешен подукт се забави, се посочва в доклад на рейтинговата агенция, цитиран от Си Ен Би Си.

„Политиците разбират необходимостта от едновременно контролиране на ливъриджа и поддържане на икономическия растеж“, за да управляват системните рискове в дългосрочен план, отбелязват анализаторите. В резултат на това те затегнаха финансирането на местните власти през последните години.

Но пазарните реформи изглежда са „останали на заден план“, като властите са се съсредоточили върху справянето с належащи проблеми като кризата с недвижимите имоти, стимулирането на икономическия растеж, както и поддържането на дълга на местното правителство под контрол, отбелязват от S&P.

Продължаването на реформите на пазара на облигации може да е необходимо за „едновременно“ справяне с тези предизвикателства, тъй като може да намали нивата на дълга в дългосрочен план, се казва в доклада.

Големите нива на публичен, частен и скрит дълг в Китай отдавна пораждат опасения относно потенциални системни финансови рискове.

През април Fitch намали перспективата си за суверенния кредитен рейтинг на Китай до отрицателна, позовавайки се на рискове за публичните финанси на страната, тъй като икономиката е изправена пред нарастваща несигурност.

Рейтинговата агенция прогнозира, че държавният дълг на Китай може да нарасне до 61,3% от БВП тази година с сравнение с 56,1% през 2023 г.

„Прогнозираме съотношението на дълга да нарасне до 64,2% през 2025 г. и близо 70% до 2028 г., по-високо от нашата прогноза за малко под 60% в предишния ни преглед“, заявиха от Fitch.

В последния си доклад S&P подчерта „изключителната кредитна експанзи“  на Китай, дължаща се на високите инвестиции и по-ниската ефективност на финансирането, като един от основните фактори за подхранване на дълговите проблеми на Пекин.

Големите разходи за инфраструктура и спадащата рентабилност също са довели до по-голям ръст на дълга, отбелязва рейтинговата агенция.

Китай исторически е прибягвал до изграждане на инфраструктура като краткосрочно решение за стимулиране на икономическия растеж, особено след финансовата криза от 2008-09 г.

Ограничаване на рисковете

През последните години китайските власти подчертаха необходимостта от предотвратяване на финансови рискове. Но грубите подходи за справяне с проблемите, особено в сектора на недвижимите имоти, доведоха до непредвидени последици.

Пазарът на имоти се срина след репресиите на Пекин срещу високата зависимост на предприемачите от дълга през последните три години. Продължителният спад на имотите не само се отрази негативно на икономиката, но и тежи тежко върху задлъжнелите местни власти.

През март правителството заяви, че ще емитира 1 трлн. юана (138,9 млрд. долара) в „свръхдълги“ специални съкровищни ​​облигации през 2024 г., за да финансира големи проекти, съобразени с националните стратегии.

Китай също посочи, че ще подобри дългосрочните механизми за предотвратяване и контролиране на рисковете.

„Ние ще приложим пакет от мерки за обезвреждане на рисковете, причинени от съществуващи дългове и предпазване от рискове, произтичащи от нови дългове“, каза Пекин в доклад за работата на правителството.

Ограничаването на дълга при поддържане на растеж изисква по-добра ефективност на финансирането на инвестициите, отбеляза S&P в последния си доклад.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ