На фокус следващата седмица: Напрежение на пазарите преди завръщането на Тръмп

На фокус следващата седмица: Напрежение на пазарите преди завръщането на Тръмп

Глобалните пазари са изправени пред нестабилен период преди деня на встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп на 20 януари. Междувременно Великобритания и САЩ ще публикуват ключови данни за инфлацията, а Китай – за растежа. Разпродажбите на световните пазари на облигации също изнервят инвеститорите, като британските пазари са в центъра на бурята. Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица:

Стагфлация

Икономиката на Великобритания стагнира, докато инфлацията се ускори до осеммесечен връх, поставяйки Английската централна банка в безизходица.

Сякаш това не е достатъчно, британските ценни книжа са на прицела на фона на глобалната разпродажба на облигации. С поевтиняването на паунда и скока на доходността по 30-годишните облигации до най-високите стойности от повече от четвърт век, министърът на финансите Рейчъл Рийвс е изправена пред първото си голямо изпитание, което потенциално ще я принуди да намали бъдещи разходи.

Трейдърите очакват основният лихвен процент на АЦБ да падне от 4,75% на 4,25% тази година, но данните за потребителските цени от 15 януари ще покажат дали повишаването на заплатите на лейбъристкото правителство в публичния сектор и увеличаването на данъците за работодателите са направили рисковете от разхлабване на паричната политика непоносими.

Освен ако инфлацията не се успокои, шансовете АЦБ да се парализира от несигурността изглежда ще нараснат.

Инфлационни последствия

Данните за инфлацията в САЩ ще осигурят сериозен тест за неотдавнашното повишаване на доходността по държавните облигации и смекчените очаквания на инвеститорите за намаляване на лихвените проценти от Фед тази година.

Индексът на потребителските цени за декември, който трябва да бъде публикуван в сряда, се очаква да покаже 0,3% месечно повишение, според проучване на Ройтерс

За инвеститорите темпът на инфлация е един от основните рискови фактори. На заседанието си през декември Фед прогнозира само две намаления на лихвените проценти тази година, тъй като централната банка се подготвя за по-висока инфлация от очакваното преди. Пазарните очаквания са за понижения с около 40 базисни пункта през 2025 г.

Горещата инфлация може допълнително да повиши доходността по държавните облигации, чието бързо покачване през последните седмици разтърси цените на активите.

Изкуството на търговската война

Очаква се данните на 17 януари да потвърдят, че подхранваната със стимули борба на Китай срещу дефлационните сили му е позволила да постигне целта си за растеж от 5% за 2024 г.

Но няма време за празнуване, тъй като на хоризонта се очертава много по-голяма битка, а Пекин вече подготвя отбраната. Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом на 20 януари може да превърне заплахата за 60% мита върху китайския внос в реалност.

Китайската народна банка обяви продажбата на безпрецедентни 60 милиарда юана шестмесечни облигации в Хонконг. Това ще изтощи ликвидността, за да защити валутата точно преди встъпването в длъжност на Тръмп, въпреки че зеещите разлики в доходността със САЩ ще запазят натиска върху китайската валута, която вече е на 16-месечно дъно.

Банкови печалби

Стабилните такси в инвестиционното банкиране, силните приходи от търговия и отслабването на натиска за повишаване на лихвените проценти по депозитите трябва да доведат до щастлив сезон на корпоративните отчети за банките в САЩ.

По-високите обеми на сделките помогнаха за повишаване на приходите от такси за инвестиционно банкиране през четвъртото тримесечие с 26% на годишна база, показват данните на Dealogic. Приходите от търговия достигнаха рекордни обеми от 224,6 млрд. долара миналата година, според изследователската фирма Coalition Greenwich.

Много ще се анализират перспективите за нетния лихвен доход (NII) - разликата между това, което банките печелят от заеми, и това, което плащат за депозити.

JPMorgan, Wells Fargo, Citigroup и Goldman Sachs ще дадат начало на сезона на корпоративните отчети в сряда, докато Bank of America и Morgan Stanley ще ги последват в четвъртък.

Подготовка за дебют

Редица компаниите в Европа се подготвят да станат публични.

Испанската група за туристически технологии HBX Group, чиито марки включват Hotelbeds, ще се оглежда за оферта от 1 милиард евро  през следващата седмица. Германският производител на лекарства Stada - потенциално оценен на 10 милиарда евро, и kiтайският онлайн търговец за бърза мода Shein са сред онези, които се очаква да последват със своите първични публични предлагания (IPO) през първата половина на годината.

Перспективите за европейските емитенти станаха по-справедливи, като анализаторите на Deutsche Bank и Citigroup са оптимистични за европейските акции за 2025 г.

Миналата година беше смесена: 101 IPO-та на европейски компании събраха 19,3 милиарда долара - 18% повече, отколкото през 2023 г. Но това са седем трансакции по-малко в сравнение с предходната година, показват данните на LSEG.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ