Новата икономика: Поправката "Тръмп"

Новата икономика: Поправката Тръмп

ЕК започва да преразглежда оценките за растежа на икономиките след изборите в САЩ

Според есенната макроикономическа прогноза на Европейската комисия (ЕК) икономиката на ЕС преминава към умерен растеж след дълъг период на стагнация. Нови рискове за устойчивостта на този растеж обаче създават плановете на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп - става дума за възможното въвеждане от страна на САЩ на нови мита върху целия внос от ЕС. Според оценките на ЕК един „протекционистичен завой“ може да доведе до проблеми и за самата икономика на САЩ. Оценките за икономическия растеж в Китай, който също е въвлечен в търговските спорове със САЩ, засега са леко коригирани и до голяма степен се основават на новите мерки за подкрепа, предприети от китайските власти.

В новата си макропрогноза Европейската комисия запазва прогнозите си за растежа на световния БВП непроменени: очаква се той да нарасне с 3,2 % през 2024 г., с 3,3 % през 2025 г. и през 2026 г. Предвижда се умерен, но устойчив растеж поради постепенното смекчаване на паричната политика (ППС) в развитите държави. Резултатите от този процес вече се отчитат в отделните икономики, включително в ЕС.

По оценка на ЕК европейската икономика се връща към „умерен растеж“ след дълъг период на стагнация

След резултатите от третото тримесечие БВП на ЕС нарасна с 1% след 0,8% през април-юни. Същевременно през четвъртото тримесечие растежът може да се забави донякъде, включително поради сдържаното възстановяване в Германия и изчерпването на „олимпийската инерция“ във Франция. Заради тези очаквания в есенната прогноза оценките за растежа на БВП на ЕС са леко намалени: за 2024 г. - до 0,9% от 1% през пролетта, за 2025 г. - до 1,5% от 1,6%. Предполага се, че инфлацията ще продължи да се забавя: през 2024 г. тя ще бъде 2,6% (2,7% в пролетната прогноза) след 6,4% през 2023 г. Оценката за 2025 г. е 2,4% (2,2%), а за 2026 г. - 2% (1,9%).

Плановете на Доналд Тръмп

който спечели президентските избори в САЩ, бяха признати за един от основните рискове за устойчивия растеж на европейската икономика и за забавянето на инфлацията. Става въпрос за обявените от него намерения за въвеждането на мита от 10-20% върху вноса на всички европейски стоки. Най-осезаемите последици от подобно решение ще засегнат Германия и Италия, които изнасят повече за САЩ, отколкото други европейски държави. Също така политиката на САЩ ще се отрази на устойчивостта на икономическия растеж в Китай. Припомняме, че новоизбраният президент възнамерява да наложи 60 % мита върху всички стоки от Китай.

Европейската комисия допуска, че в тази връзка прогнозата за 2025 г. може да бъде значително ревизирана: засега се очаква БВП на Китай да се увеличи с 4,6% след ръст от 4,9% (оценката е повишена от пролетните 4,8%) през 2024 г. Трябва да се отбележи, че настоящите оценки се основават до голяма степен на вече въведените и обявени от китайските власти мерки за подкрепа. Така например продажбите на дребно в Китай през октомври нараснаха на годишна база с най-високите 4,8% от февруари насам, след като през септември се увеличиха с 3,2%.

„Протекционистичният завой“ може да доведе до проблеми и за самата американска икономика, смята ЕК.

Една от вероятните последици от търговските ограничения е ускоряване на инфлацията и изместване „надясно“ на връщането ѝ към целевите 2%. Докато не се разгърнат рестриктивните мерки, се очаква страната да успее да достигне целта през 2025 г. До края на 2024 г. инфлацията ще се забави до 2,9% от 4,1% през 2023 г. Предвид последователното смекчаване на мерките на Комитета по паричната политика икономиката се очаква да нарасне с 2,7% през тази година (2,4% в пролетната прогноза) и с 2,1% през следващата година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ