Прогноза: Великобритания ще отбележи най-слаб ръст сред водещите икономики през 2025 г.

Прогноза:  Великобритания ще отбележи най-слаб ръст сред водещите икономики през 2025 г.

Според прогнозите през следващата година икономиката на Великобритания ще отбележи най-бавния растеж сред най-големите развити страни. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозира, че брутният вътрешен продукт на Обединеното кралство - ключов показател за състоянието на икономиката - ще нарасне с 1 % през 2025 г., съобщи BBC.

Това е под нивото на останалите държави от Г-7, които включват Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ.

ОИСР, която е световно признат мозъчен тръст, заяви, че икономиката на Обединеното кралство ще бъде "вяла" през тази година.

Организацията обвини за летаргичните резултати последствията от поредицата от увеличения на лихвените проценти в Обединеното кралство.

Тя също така предупреди, че някои елементи на инфлацията остават високи и че несигурността относно това кога Английската централна банка може да промени лихвените проценти може да откаже хората да инвестират.

Понастоящем прогнозите са, че икономиката на Обединеното кралство ще се разшири с 0,4 % през тази година, което е понижение в сравнение с предишната прогноза на ОИСР за растеж от 0,7 %.

Това означава, че за тази година само Германия ще отбележи по-бавен растеж, се казва в доклада.

ОИСР прогнозира, че данъчните постъпления в Обединеното кралство "ще продължат да нарастват до исторически високи стойности" от около 37 % от БВП".

От миналата година насам правителството намали на два пъти размера на националното осигуряване, като общото намаление е 4%. Но според ОИСР това "само частично компенсира продължаващото фискално забавяне от замразените прагове на данъка върху доходите на физическите лица".

Фискалната тежест означава, че с увеличаването на заплатата на дадено лице то може да премине в по-висока данъчна група.

Организацията също така заяви, че правителствената схема, която позволява на предприятията да приспадат от данъчната си сметка пълните разходи за инвестиции в машини и оборудване, "компенсира в по-малка степен" увеличението на корпоративния данък, който по това време на миналата година нарасна от 19 % на 25 %.

Но ОИСР заяви, че в дългосрочен план тези мерки, както и правителствената схема за безплатни детски грижи, "биха могли да допринесат за намаляване на фискалния натиск".

Финансовият министър Джереми Хънт заяви, че прогнозата на ОИСР показва, че Обединеното кралство "печели войната" срещу инфлацията.

"Тази прогноза не е особено изненадваща, като се има предвид, че нашият приоритет през последната година беше да се справим с инфлацията с помощта на по-високи лихвени проценти", написа той, като добави, че "растежът има значение".

Но Дарън Джоунс, главен секретар на Министерството на финансите в сянка от лейбъристите, заяви: "Днешната новина, че растежът отново е понижен, напомня на британците това, което те вече знаят: след 14 години провал консерваторите не могат да поправят икономиката, защото те са причината тя да е счупена."

Междувременно либералдемократите обвиниха правителството, че е "икономически неграмотно".

"Политиката им на липса на растеж остави гражданите да издържат на високи лихви по ипотечните кредити, на поскъпването на седмичните покупки и на скритите данъци, които удрят както пенсионерите, така и работещите", заяви говорителят на Либералдемократическата партия за финансите Сара Олни.

Английската централна банка, която е независима от правителството, определя лихвените проценти и има за цел да поддържа инфлацията на ниво, близко до 2 %.

Инфлацията, която измерва темпа на нарастване на цените, се забави значително от 40-годишния връх, достигнат през октомври 2022 г., до 3,2% през април.

От септември миналата година лихвените проценти се задържат на равнище от 5,25%. ОИСР очаква Банката да започне да намалява разходите по заемите от тази есен.

Аналитичният център прогнозира, че лихвените проценти могат да спаднат до 3,75% до края на следващата година.

Прогнозите имат за цел да дадат насока за това какво е най-вероятно да се случи в бъдеще, но могат да бъдат неточни и се променят.

Те се използват от предприятията за планиране на инвестициите и от правителствата за вземане на политически решения.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ