Саудитска Арабия и Катар поемат дълговете на Сирия към Световната банка

Саудитска Арабия и Катар поемат дълговете на Сирия към Световната банка

Саудитска Арабия и Катар обявиха в неделя, че ще изплатят неразплатените задължения на Сирия към Световната банка — решение, което се очаква да даде възможност на международната финансова институция да поднови подкрепата си за страната, пострадала от над 14-годишен конфликт.

В съвместно изявление финансовите министерства на двете държави съобщиха, че ще покрият близо 15 милиона долара (13,2 млн. евро) дълг на Сирия към Световната банка. Решението е взето по време на срещите във Вашингтон на Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ), съобщава Euronews.

От сирийското външно министерство изразиха благодарност към богатите на петрол и газ държави, като заявиха, че това открива възможност за активизиране на сътрудничеството по пътя към възстановяване и реконструкция на страната.

Ново управление и надежда за възстановяване

След падането на режима на Башар Асад през декември миналата година, когато въоръжени групировки, водени от ислямистката организация Хаят Тахрир ал-Шам, превзеха Дамаск, Саудитска Арабия и Катар станаха основни поддръжници на новото ръководство в страната.

През 2017 г. ООН оцени разходите за възстановяване на Сирия на поне 250 милиарда долара, а по последни експертни оценки сумата вече може да надхвърля 400 милиарда долара.

Подновяване на проекти и отпадане на санкции

Съвместното изявление на Саудитска Арабия и Катар посочва, че погасяването на дълга ще позволи възобновяване на дейността на Световната банка в Сирия. Очаква се страната скоро да започне да получава финансиране за „ключови сектори“, въпреки че не се уточнява кои са те и кога точно ще започне отпускането на средствата.

През изминалия месец Катар започна да снабдява Сирия с природен газ през Йордания, за да облекчи продължителните прекъсвания на електрозахранването, които са ежедневие в много части на страната.

Основно препятствие пред възстановителните проекти в Сирия остават санкциите, наложени от Запада преди повече от десетилетие, насочени основно срещу бившето управление на Асад.

Въпреки че администрацията на САЩ все още официално не е признала новото сирийско правителство, водено от президента Ахмад ал-Шараа — лидер на HTS, Вашингтон облекчи някои от ограниченията. През януари Министерството на финансите на САЩ издаде общ лиценз за шест месеца, разрешаващ определени сделки с новото управление, включително продажби на енергийни ресурси.

Европейският съюз също предприе стъпки за облекчаване на част от енергийните, транспортни и банкови санкции срещу Сирия, включително спрямо секторите нефт, газ, електроенергия и авиация.

Миналата седмица британското правителство съобщи, че вдига санкциите срещу 12 сирийски юридически лица, сред които държавни институции и медийни организации.

С отпадането на дълговото бреме към Световната банка и постепенните отстъпки от санкции, Сирия получава шанс за международна финансова помощ и реално започване на проекти за възстановяване на икономиката и инфраструктурата си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“