Шолц свиква спешна среща с бизнеса и профсъюзите за спасяване на германската индустрия

Шолц свиква спешна среща с бизнеса и профсъюзите за спасяване на германската индустрия

Германският канцлер Олаф Шолц обяви, че ще покани водещите бизнес асоциации и профсъюзи в страната на среща през октомври за изработване на нова политика за спасяване на индустрията в най-голямата икономика в Европа, предаде Ройтерс.

Високите енергийни разходи, слабото глобално търсене, разрушителната промяна към икономики с нулева нетност и нарастващата конкуренция от страна на Китай повдигат екзистенциални въпроси за експортно-ориентирания индустриален икономически модел на Германия, като изпълнителните директори настояват за повече държавна подкрепа.

Страховете от деиндустриализация се появиха на фокус миналия месец, когато автомобилният производител Volkswagen обяви, че за първи път в историята си обмисля затварянето на заводи в Германия.

„Трябва да се борим особено за индустрията тук в Германия“, каза Шолц в реч пред парламента. "Германия е индустриална страна."

Един ключов въпрос, каза той, е как да се осигури евтина енергия.

Германия се съгласи миналата година да намали данъка върху електроенергията до минималното ниво, разрешено от законодателството на Европейския съюз за всички производствени фирми, както и да повиши и удължи за пет години компенсацията, получавана от 350 фирми, които се конкурират на международно ниво и са изложени на най-голям риск от преместване.

Въпреки това не достатъчно компании са се възползвали от подобни мерки досега, каза Шолц.

Отделно, ЕС трябваше да започне да сключва споразумения за свободна търговия, каза той, като гарантира, че те не са оставени на милостта на капризите на отделна страна, което изглеждаше като препратка към блокирането на сделка от Франция с южноамериканския блок Меркосур.

„Ние не предадохме компетентността за търговска политика на Европа само за да не се договарят повече търговски споразумения“, каза той.

Шолц също критикува решението на ЕС да наложи мита върху произведените в Китай електрически автомобили, като каза, че 17 други държави са скептични, както и всички ръководители на автомобилни производители, с които е разговарял.

„Моята молба е да постигнем споразумение между Китай и Европейския съюз“, каза той.

Шолц отбеляза, че Германия също трябва да обсъди как да насърчи други сектори, освен индустриалния.

„Apple, Microsoft, Amazon, Meta, OpenAI, нито една от тях не е европейска или немска компания“, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ