Синдикатите не са доволни от ръста на минималната заплата. АИКБ - с това увеличение се покрива инфлацията

Синдикатите не са доволни от ръста на минималната заплата. АИКБ - с това увеличение се покрива инфлацията

Остър дебат се разрази в медийното пространство между синдикати и работодатели заради новия скок на минималната заплата в страната, която от 1 януари вече ще бъде 780 лева. Според КНСБ тази стъпка е малка, недостатъчна и закъсняла. Според Асоциацията на индустриалния капитал в България обаче, с това увеличение се покрива инфлацията. 

"Не сме доволни от това, че минималната работна заплата беше увеличена на 780 лв., но го приемаме като стъпка в правилната посока. Тази стъпка е малка, недостатъчна и закъсняла. Очаквахме доста по-сериозно увеличение, най-вече заради инфлацията, не за нещо друго. Със сигурност заплатите растат в много сектори под давление на нашият натиск и разговорите с работодателите. Средните работни заплати се покачиха с около 15%, но и те все още не са достигнали нивата, които искаме", заяви в ефира на bTV президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Димитров посочи, че доходите на хората трябва да се повишат с около 20%. Инфлацията расте през последните 6-7 месеца, отбеляза още той и посочи, че скока при храните в малката кошница вече е 50%. Той не одобрява начина, по който се изчислява увеличаването на заплатите и настоява за втора стъпка в тази посока през второто полугодие на 2023 г. Нивото на минималната заплатата трябва да е около 820-830 лв.

"Ние предупредихме още тази есен, че има опасност всички доходи, финансирани от бюджета, да останат на това ниво, ако няма редовно избрано правителство. Става дума за учителските заплати например, защото няма заделени средства в удължения Бюджет 2022 за увеличение през следващата година, въпреки поетия политически ангажимент", каза Димитров.

Лидерът на КНСБ очаква, че ще има сериозно напрежение в различни сектори още в началото на 2023 г. Във ВИК сектора, сред служителите на "Български пощи", както и в търговията вече се готвят за стачки. Двата големи синдиката КНСБ и "Подкрепа" се събират през януари, за да решат дали ще има протести. 

"Имахме друго искане. На заседанието на Тристранния съвет след проведените разговори министър Лазаров заяви, че ще увеличим заплата не на 770 лв., а на 780 лв. Чудесно е, че това става. Ние казахме, че е приемливо, ако бъде предвидено още едно увеличение в първите месеци на 2023 г., така че да се компенсира инфлацията върху цените на хранителните продукти. Много добре знаем, че хората с ниски доходи изразходват всичките си средства за храна и сметки. Това, което видяхме, беше позорно пазарене от страна на правителството. Увеличение с 10 лв. е цинизъм на фона на обедняването на българския работник", заяви в ефира на Нова телевизия икономическият съветник в КТ "Подкрепа" Ваня Григорова.

Събеседникът й в телевизионното студио, председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев обаче заяви, че с това увеличение е покрита инфлацията.

"780 лв., но като прибавим към тях средните проценти начисления, става 874 лв. Това е малко повече от 50% от средната работна заплата в момента. Говорим за увеличение малко отвъд най-смелите европейски изисквания. В България с тази минимална работна заплата се преизпълняват всички индикатори на директивата. Не това е начинът хората да получат по-добър стандарт. Нашият призив към хората е да не очакват държавата и синдикатите да им вдигнат минималната заплата, а да се квалифицират и да работят за повече. С това увеличение се покрива инфлацията. Имаме най-висок ръст на средната заплата в целия ЕС за последното тримесечие и то е 16%, а увеличението на минималната заплата е с 20% на годишна база", поясни Васил Велев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ