Тръмп подготвя план за увеличаване на износа на газ и на петролните сондажи

 Тръмп подготвя план за увеличаване на износа на газ и на петролните сондажи

Екипът на новоизбрания президент Доналд Тръмп съставя широкообхватен енергиен пакет, който да бъде пуснат в рамките на дни след встъпването му в длъжност, който ще одобри разрешения за износ за нови проекти за втечнен природен газ (LNG) и ще увеличи сондажите за петрол край бреговете на САЩ и във федералните земи, предаде Ройтерс.

Енергийният контролен списък до голяма степен отразява обещанията, дадени от Тръмп по време на предизборната кампания, но планът за пускане на списъка още в първия ден гарантира, че производството на петрол и газ ще се нареди заедно с имиграцията като стълб в ранния дневен ред на  новоизбрания президент на САЩ.

Тръмп планира също да отмени някои от ключовите климатични закони и разпоредби на своя предшественик демократ Джо Байдън, като данъчни кредити за електрически превозни средства и нови стандарти за чисти електроцентрали, които имат за цел да премахнат въглищата и природния газ, казаха източниците.

Първият приоритет би бил премахването на паузата от предизборната година на президента Джо Байдън относно новите разрешения за износ на LNG и бързото придвижване към одобряване на висящи разрешения, казаха източниците. Тръмп също така ще се стреми да ускори разрешителните за сондиране във федерални земи и бързо да възобнови петгодишните планове за сондиране край бреговете на САЩ, за да включва повече продажби на лизинг, казаха източници на Ройтерс.

В символичен жест Тръмп ще се опита да одобри тръбопровода Keystone, проблем, който беше екологична възпламенителна точка и беше спрян, след като Джо Байдън отмени ключово разрешение в първия си ден на поста. Но всяка компания, която иска да изгради многомилиардни усилия за пренос на канадски суров петрол до САЩ, ще трябва да започне от нулата, защото неща като сервитутите са върнати на собствениците на земя.
„Американският народ може да разчита на това, че президентът Тръмп ще използва изпълнителната си власт в първия ден, за да изпълни обещанията, които им е дал по време на предизборната кампания“, каза в изявление Каролайн Лийвит, говорител на Тръмп за прехода.

Много от елементите в плана ще изискват време, за да преминат през Конгреса или регулаторната система на нацията. Тръмп обеща да обяви енергийна извънредна ситуация в първия си ден на поста, която може да провери дали може да заобиколи тези бариери, за да наложи някои промени в ускорен график.

Тръмп също така ще призове Конгреса да предостави ново финансиране, за да може да попълни Стратегическия петролен резерв на нацията, създаден като спешна доставка на суров петрол и който беше изчерпан при Байдън, за да помогне за справяне с скоковете на цените, причинени от кризата в Украйна и високата инфлация по време на пандемията. Попълването на резерва би увеличило краткосрочното търсене на петрол и би насърчило производството в САЩ. Очаква се Тръмп да окаже натиск и върху Международната агенция по енергетика (МАЕ), базираната в Париж енергийна организация, която съветва индустриализираните страни относно енергийната политика. Републиканците разкритикуваха фокуса на МАЕ върху политиките за намаляване на емисиите. Съветниците на Тръмп го призоваха да спре финансирането, освен ако МАЕ не заеме по-про-петролна позиция.

„Аз настоях Тръмп лично и неговия екип като цяло да оказват натиск върху МАЕ да се върне към основната си мисия на енергийната сигурност и да се отклони от зеленото промиване“, каза Дан Еберхарт, главен изпълнителен директор на фирмата за обслужване на нефтени находища Canary.


Забавените проекти за LNG


Джо Байдън замрази новите разрешителни за износ на втечнен природен газ през януари, за да проучи въздействието върху околната среда, в ход в годината на изборите, насочен към постигане на печалби от зелените блокове на партията. Без разрешителните за износ строителните предприемачи не могат да изпълняват многогодишни строителни планове за нови проекти. Забавените проекти включват CP2 на Venture Global, LNG на Commonwealth и Energy Transfer с комплекс в Лейк Чарлз, всички от които са в Луизиана.

Съединените щати са най-големият производител на природен газ в света и станаха износител №1 на LNG през 2022 г., тъй като Европа се надяваше на Америка да се откаже от огромните енергийни доставки на Русия след нахлуването в Украйна.

Администрацията на Байдън обеща да публикува екологичното проучване, преди Тръмп да поеме Белия дом на 20 януари, но това няма да окаже влияние върху бъдещата администрация, казаха източниците.

„Проблемът с втечнения природен газ е замислен и той планира да се засили по въпроса“, каза един от източниците.

Има пет проекта за износ на втечнен природен газ в САЩ, които са одобрени от Федералната комисия за енергийно регулиране, но все още очакват одобрение на разрешителни от Министерството на енергетиката, показват федералните регистри. Паузата на Байдън също спря необходимите прегледи на околната среда, части от които все още може да са необходими, за да издържат петте висящи разрешения на DOE, които са на етап правна проверка.

Сондиране край бреговете на САЩ


Тръмп би искал да ускори сондажите край бреговете на САЩ и във федералните земи. Средното време за издаване на разрешение за сондиране на федерална индианска земя е средно 258 дни през първите три години от администрацията на Байдън, спрямо 172 дни през четирите години на президентството на Тръмп, според федерални данни.

Очаква се Тръмп да ускори издаването на чакащи разрешителни, да провежда продажби по-често и да предлага земя, която е по-вероятно да доставя петрол, казаха източниците.

Въпреки забавянето в одобренията на разрешенията, Министерството на вътрешните работи на Байдън е одобрило повече разрешителни за нефтени сондажи на сушата средно от първата администрация на Тръмп, показват федералните регистри.

Добивът на петрол във федералните земи и води достигна рекорд през 2023 г., докато производството на газ достигна най-високото си ниво от 2016 г., според федерални данни.

Сондажната дейност във федерални земи и води представлява около една четвърт от производството на петрол в САЩ и 12% от производството на газ, припомня Ройтерс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ