Транспортни компании ще спестяват милиони с "интелигентен" контрол на контейнерите си

Транспортни компании ще спестяват милиони с интелигентен контрол на контейнерите си

Транспортни компании ще спестяват милиони с "интелигентен" контрол на контейнерите си

Sateliot (компанията, която ще изстреля първото съзвездие от нискоорбитални наносателити, за да осигури покритие с 5G стандарта за IoT), и Sensefinity (португалската компания, експерт в разработването на напълно интегрирани IoT решения), постигнаха споразумение за сътрудничество, чрез което ще свържат 1000 интелигентни контейнери с 5G-IoT сензори, за да спестят на корабните компании повече от 1,3 милиона евро годишно при тяхната поддръжка и ремонт, предава elEconomista.es

Съзвездието от орбитални наносателити на ниска надморска височина, които ще бъдат разположени от Sateliot, ще елиминира проблема с липсата на покритие в открито море. В допълнение, ниската цена от само едно евро на месец за свързано устройство е друго допълнително предимство, което ще даде тласък на този бизнес. Тези две обстоятелства от друга страна улесняват експанзивния растеж на тази технология, давайки на компаниите възможността да предават данни от интелигентни контейнери в средата на океана на много ниска цена.

Всъщност, не напразно корабособствениците разпределят значителна част от своите инвестиции така, че до 2025 г. 25% от техните контейнери да са интелигентни и способни да събират данни.

Със съзвездието от наносателити и поставянето на тези сензори морските компании ще знаят в реално време какво е състоянието на контейнерите им, тяхното местоположение, температура, вибрации, предупреждения за пожар или предупреждения като прекъсване на студената верига за чувствителни товари като храна и лекарства.

По този начин Sateliot и Sensefinity отиват една стъпка напред в свързаността, достигайки нова връзка във веригата на стойността отвъд инфраструктурата (пристанището) и транспорта (кораба) до контейнера, тоест до стоките.

Технологията на Sateliot, която е подкрепена от Европейската космическа агенция (ESA), ще позволи 5G NB-IoT свързаността да бъде разширена до всяка област на планетата, където няма наземно покритие, без операторите да трябва да правят промени в своя хардуер и на ниска цена. Значението на тази технология се основава на предпоставката, че операторите ще могат да се свързват към наносателитната мрежа чрез услуга за роуминг, когато имат нужда от 5G покритие, за да предложат свързаност.  

Превод и редакция: Нели Тодорова                                   

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ