Глобален индекс разкрива истината за съвременното робство
Цели 28,8 милиона души по света днес живеят като роби. Почти 21 милиона от тях са принудени да извършват принудителен труд. Робството е реалност за милиони деца, жени и мъже, за които светът е изкривено място на тъга и злоупотреби.
Това показва изследване, проведено в 162 държави, цитирано от Би Би Си. То представя индекс на глобалното робство, който разкрива къде се намират най-големите групи от хора, които живеят като роби.
Най-много съвременни роби има в Индия, твърдят авторите от базираната в Aвстралия организация за защита на човешките права Walk Free Foundation (WFF). Според тях близо 14 милиона души в многолюдна Индия живеят, без да се зачитат изначалните им човешки права. Следва Китай, където робството обхваща 3 милиона души, Пакистан с над 2 127 000 роби, Нигерия, Етиопия, Русия, Тайланд, Конго, Мианмар и Бангладеш.
Мавритания е страната с най-голям дял роби в населението – 4%. Много деца там наследяват по рождение робския си статут от родителите си - практика, присъща на недостойното минало на развити страни, от която те се срамуват. По отношение на дела на робите спрямо цялото население, след Мавритания се нареждат с най-голям дял роби Хаити, Пакистан, Индия, Непал, Молдова, Бенин, Кот д’Ивоар, Гамбия и Габон.
„На много правителства няма да им хареса да чуят това, което имаме да кажем”, коментира пред АП шефът на WFF Ник Гроно. Изследователите от фондацията включват в дефиницията си за модерното робство освен тежкия принудителен труд и живота след принудителен брак, трафика на хора и заробването чрез задлъжняване.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.