Клинтън призова за лидерство от нов тип на форум на Петър Стоянов

Клинтън призова за лидерство от нов тип на форум на Петър Стоянов

Светът днес има нужда от лидери, такива, които да говорят на езика на общностите, които се опитват да управляват. Това заяви 42. президент на САЩ Бил Клинтън във вдъхновяваща реч, която произнесе в заключителната фаза на приключилата двудневна конференция на Центъра за глобален диалог и сътрудничество, оглавяван от бившия български държавен глава Петър Стоянов.

Клинтън бе специален гост на форума, който се проведе във Виена и събра  политически, бизнес и културен елит от цял свят. В продължение на два дни, известни политици и икономически експерти от Европа, САЩ, Африка дискутираха по основната тема на втората поред годишна среща на Центъра за глобален диалог – енергетика и демокрация.

Сред основните панелисти бяха бившият главнокомандващ на силите на НАТО за Югоизточна Европа ген. Уесли Кларк, който към днешна дата е представител на множество международни корпорации с инвестиционна насоченост, министър-председателят на Зимбабве Морган Цвангерай, бившият координатор на Пакта за стабилност на Югоизточна Европа, д-р Ерхард Бузек, световният шампион по шахмат Анатолий Карпов, който сега е зам.-председател на Комисията за природни ресурси, околна среда и екология на Руската дума и посланик на УНИЦЕФ за Европа, политически и държавни лидери от Балканите.

Бил Клинтън пристигна в края на втория ден от форума при засилени мерки за сигурност, час преди началото на официална церемония, на която получи голямата награда на организацията, ръководена от Петър Стоянов за насърчаване на взаимния диалог и сътрудничество.

На сцената, в присъствието на целия управителен съвет на фондацията Петър Стоянов връчи приза на 42. американски президент – кристален глобус, изработен от българските творци Любомир и Николай Зографови.

„Моят приятел, Петър ми каза: Даваме ти тази награда, но ти ще трябва да произнесеш реч”, сподели Клинтън от трибуната с усмивка в началото на словото си, което продължи около 45 минути. В него той подчерта колко е важно всички заедно да се научим да споделяме както просперитета, така и отговорностите, а лидерите по цял свят да престанат да се борят за „по-голямото парче от пая” и да бъдат готови да приемат по-малко, но от „растящ пай”. "Защото вече със сигурност това, което не работи, са опитите да се запазят нещата такива, каквито са, вместо да станат такива, каквито трябва да бъдат", подчерта Клинтън. В речта си той също така се обяви против повсеместната политика на бюджетни икономии и убедено заяви, че Европа и САЩ са тези, които могат да се превърнат в двигатели на глобалния растеж и да извадят света от глобалната криза.

Темата за лидерството от нов тип бе засегната и по време на дискусиите, предхождащи церемонията по награждаването. Повечето участници се обединиха около мнението, че светът има нужда от качествено ново поколение силни лидери, активно ангажирани да работят в полза на обществата. Това поколение трябва да започне да се отглежда още в средните и висшите училища, посочи ген. Уесли Кларк. „Имаме нужда от повече политици, които разбират от икономика и финанси и които работят за това финансовата система да подобрява живота на хората, а не да го унищожава”, подчерта той.

"Ако преди се нуждаехме от демократични лидери , сега ни трябват визионери!", посочи на свой ред и президентът на Центъра за глобален диалог и сътрудничество Петър Стоянов.

На официалната церемония в края на срещата с призове бяха удостоени и Анатолий Карпов, създателят на т.нар. Банка за бедни и нобелов лауреат Мохамад Юнос, президентът на организацията за провеждане на олимпийски игри за хора с умствени увреждания Тимоти Шрайвър, както и легендарната рок група "Скорпионс". Да получи наградата за диалог чрез музика и най-вече за рок химна на промяната "Wind of change" на сцената излезе вокалът на "Скорпионс" Клаус Майне, който веднага след получаването на кристалния глобус, взе микрофона и изпя хитовото парче заедно с Детския хор на Виенската опера, озвучаващ официалната част от вечерта. 

 Ирина Велева, Виена

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ