13 знака, че сме попаднали на финансова измама
Всеки ден сме заливани от тонове информация за нови възможности, които ще ни направят по-богати. Трябва да сме внимателни обаче, защото зад обещанията за „сигурни инвестиции” често стоят измамни схеми, които целят да ни вземат парите.
Както не трябва да съдим за книгата по корицата, така и не трябва да се доверяваме само на „опаковката“ на даден инвестиционен продукт. Всъщност, това е и целта на измамниците – да спечелят нашето доверие и да притъпят вниманието ни със скъпоструващи сайтове, големи офиси и професионални рекламни материали. Така те изглеждат стабилни и законни в нашите очи.
Не си представяйте участниците в тези измамни схеми като лошите герои в американските екшъни. Те са облечени в скъпи костюми, любезни са и могат да ни разказват с часове за финансовите пазари и световната икономика.
Друг любим подход на подобни схеми в България (и не само), са платените публикации в бизнес сайтове и специализирани издания. В обширно интервю с основателите, те ни
разказват за детството, за себе си, за новите възможности и всичко това е за да ни станат симпатични и да им се доверите. Това, че научаваме за нещо в уважавана медия не е равнозначно, че тя застава зад тези хора - това е просто реклама с повече текст.
Възможно е и наш близък, поради незнание или алчност, да е станал участник в такава схема и да ни предлага и ние да се включим. Колкото и да уважаваме този човек, трябва да проверим внимателно какво точно представлява този продукт или услуга и тогава да инвестираме нашите пари.
За да не сме поредните измамени и част от черната статистика на хората загубили големи суми, ви представям тези 13 предупредителни сигнали, при които трябва да ви светне лампичка, че е възможно тази инвестиция да е поредната измамна схема:
1. Бъдете особено внимателни, ако получите неочаквани телефонни обаждания, имейли или посещения на живо от хора, предлагащи инвестиции. Често ми се случва да ми се обаждат по телефона хора от различни инвестиционни компании с англозвучащи имена, и всеки път около тях да има викове и крясъци като „Продавай на 1.2!”, „Купи за 100 000 лева!” и „Печалба от 16 300 лева за един ден! Това е не е истина”. Имам чувството, че съм попаднал в най-оживения ден на Нюйоркската фондова борса. Сами
разбирате, че нещата не се случват по този начин.
2. Не вярвайте на хора, които предлагат голяма възвращаемост (или печалба) за кратък период от време. Това е основната характеристика на измамните схеми. Всеки от нас би се поблазнил от големи печалби за 1-2 месеца, но в тази ситуация трябва да бъдете малко по-скептични.
3. Няма риск и има абсолютна гаранция за печалба. Това е втората характеристика на измамите и мой любим похват да разбера дали човекът, който ми предлага дадена инвестиция е запознат с нея. Просто го питам какъв е рискът и ако ми каже, че няма риск и всичко е сигурно, разговорът приключва на секундата. В досегашната човешка история не е създаден продукт, който има 100% гаранция и няма риск. Колкото по-висока доходност ви обещават, толкова рискът е по-голям и обратно. Всичко останало е доста съмнително.
4. Вашата сметка няма да е индивидуална. Чувал съм от продавачи на инвестиции, че ще ми излезе доста по-евтино, ако нямам индивидуална партида при тях, а се включа към друга група от хора. Това е почти сигурен знак, че нещо не е чисто. Никоя легална финансова компания няма да ви го предложи.
5. „Преведете ми парите по личната сметка или ми ги дайте на ръка“. Правил съм си експеримент да се направя на заинтересован за възможностите, които предлага
дадена компания и да поискам повече информация, заедно с банкова сметка, на която да преведа средствата. Когато получа сметка на физическо лице и основание за плащане „Захранване на сметка“, или опция да платя в брой, бягам надалеч. Препоръчвам и вие да го направите.
6. Натиск да направите инвестицията точно сега. Ако продавачът ви кара да инвестирате още днес, защото утре вече ще е късно, това е червен флаг за измама. Да, това е често срещана продажбена тактика, но ако прекалено се набляга на нея, си имате работа или с тотален новак, или с мошеник. И двата типажа не ви ги препоръчвам. Една инвестиция щом е изгодна днес, ще е такава и утре. Винаги си давайте време да помислите, да оцените риска и да се консултирате с хора, които се наясно с материята.
7. „Ние имаме вътрешна информация”. Ако чуете, че някой знае от „сигурни източници” (като лелята на третия им братовчед), че дадена инвестиция ще поскъпне със 100%, има дава варианта – или говорите с тотален наивник, който иска да ви направи „добро” или с някой, който иска да изкара лесни пари от хора като вас. Няма „тайни на богатите” или „вътрешна информация, която се знае от малцина”. Тайната е, че има доказани от практиката стъпки за успешни инвестиции, които включват постоянство, дисциплина и висока финансовата култура.
8. Присъединете се към подбрана група от инвеститори. Тук има два трика – ставате част от малка група, т.е. има ексклузивност и втората е, че тази група е съставена от
хора, които са експерти и знаят какво правят. Как да откажеш на такава оферта? Ще трябва, ако искате да не сте поредния измамен от хитро измислена схема.
9. Инвестирайте в следващия Facebook или нова технология, която ще превземе света. При тази схема, продавачът се опитва да ви убеди колко сте глупави, за да не може да схванете, че това е следващото голямо нещо, от което ще станете богати, също като чистачката на Марк Зукербърг, която е станала милионерка, когато Facebook излезе на борсата.
10. Внимавайте за схеми, обяснени със сложни термини, които не разбирате. Няма инвестиция на света, която не може да бъде обяснена с прости думи, а и Айнщайн е казал, че ако не можеш да обясниш нещо на 5-годишно дете, значи ти самия не го разбираш. Чувал съм какви ли не разкази за фючърси, които се хеджират с кол опции, които се продават авансово на инвестиционни банки, които инвестират в недвижими имоти срещу бъдещ наем. И накрая един мармот завива всичко в станиол и ви го продават…
11. Богатите не искат вие да инвестирате там, където инвестират те, „но с нашия уникален продукт, вие ще се вмъкнете в техния клуб и ще печелите като тях”. Тази и други конспиративни теории са доста забавни. За да съм коректен, когато проучвах финансовото законодателство на много страни по света установих, че почти навсякъде има
закони, които ограничават достъпа на хора с по-малко пари до дадени пазари (за това говори и Робърт Кийосаки). В това има логика, защото тези инвестиции са много рискови и само професионални инвеститори могат да оценят правилно риска. Сами разбирате, че повечето от тях са губещи.
Представете си какво ще стане, ако видите, че инвеститор като Уорън Бъфет влага пари в току-що стартирала малка компания и още хиляди хора направят същото. Ако фирмата фалира (което е доста вероятно), г-н Бъфет ще е загубил джобните си пари за един месец и ще търси нови възможности, но много други хора ще са загубили всичките си спестявания. На следващия ден ще има всенародни протести срещу властта, която не ги е „предупредила”, че могат да загубят всичко.
12. Постоянно объркване и дезинформация. Модерните думи, картините на успешни хора и сложните термини са създадени от измамниците, за да спечелят вашето доверие. Всичко това е за да не погледнете по-надълбоко в тяхната схема. Постоянното споделяне на информация за компанията от всички нейни „инвеститори”, както и многото коментари от едни и същи хора, създават впечатление за масовост на явлението. Аз винаги казвам на хората да гледат внимателно бизнес модела на съответната компания и какво стои зад него. Едно просто вглеждане в модела на КТБ, например, щеше да разкрие на всеки, че това няма да продължи вечно.
13. Разчитат на вашите емоции, а не на здравия разум. „Г-н Иван Петров инвестира 10 000 лева в нашата компания и за 3 месеца си удвои парите“ – звучи страхотно нали? При тези конкретни цифри и цитиране на имена, вашият мозък се изключва и емоциите вземат връх. Те са основно две – алчност и страх. Бъдете внимателни, когато някой играе с вашите чувства и се опитва да „приспи” умението ви да вземате решения, базирани на факти.
Ще ви помоля да споделите тази статия с повече хора, за да не станат и те жертви на различни измамни схеми. Със сигурност те ще са ви благодарни за това.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.