Управникът на Шанхай ще е вероятният нов шеф на правителството в Китай

Управникът на Шанхай ще е вероятният нов шеф на правителството в Китай

Управникът на Шанхай ще е вероятният нов шеф на правителството в Китай

Пленумът на ЦК на Китайската комунистическа партия, който се провежда в Пекин започна да избистря някои факти. Генералният секретар Си Дзинпин /на снимката/ изнесе реч. Форумът обсъжда реформата в партийните и държавни органи и кандидатите за ключови позиции във властовите структури на огромната държава. Според китайската преса целта на реформата е да се дефинират по-ясно правомощията на институциите на държавния апарат, за да се ускори икономическият растеж. Наблюдатели казват, че най-вероятният заместник на отиващия си премиер Ли Къцян, е 63-годишният Ли Цян. Той е член на Постоянния комитет на Политбюро и ръководеше Шанхай по време на дългите блокади по време на пандемията.

А също така управляваше и две от най-проспериращите му провинции.

Доста сложната терминология, използвана в документите на китайската партия, беше изяснена от пекинския чуждоезичен вестник Global Times. Изданието посочва, че заседанието, което започна в неделя, ще продължи три дни. Процедурата е следната. След пленума на ЦК, Политбюро ще препоръча на Общокитайското събрание на народните представители (парламента) и на Народния политически консултативен съвет (паралелния парламент) кандидати за ръководни постове в страната. Сесиите на тези два органа ще започнат в началото на март. Що се отнася до реформите, те са необходими за справяне с новите предизвикателства пред развитието на Китай. Жу Лиджа, професор в Академията по управление, каза, че е необходимо да се изготви график за трансформация, за да се модернизира Китай. Освен това вътрешното и международното положение е влошено и това оказва въздействие.

На предишния пленум, проведен през октомври 2022 г., присъстваха 203 членове на Централния комитет и 168 кандидати. Като лица без право на глас присъстваха и членове на Централната комисия за проверка на дисциплината. Хонконгският вестник South China Morning Post

нарича назначаването на нов правителствен ръководител най-вълнуващия

момент от пленума. Известно е, че Ли Къцян, настоящият премиер, напуска. Тимъти Мо, главен анализатор в Asia-Pacific Consulting в Хонконг, прогнозира, че новият премиер ще бъде Ли Цян, който се справи с блокадите в огромния Шанхай и задържа икономическите показатели прилични.

Джу Бин, анализатор в Huafu Securities, се надява, че бъдещият правителствен ръководител ще помогне за

стимулиране на вътрешното търсене и съживяване на пазара на недвижими

имоти. Това ще бъде приоритет за ръководството на страната. В крайна сметка през 2022 г. икономиката има ръс от 3%, докато през 2021 г. - с 8,1%. Според други анализатори основното сега е да се стабилизира икономическият растеж. И не е лесно. В крайна сметка такива технологични компании като Alibaba Group Holding, NetEase не показаха много високо ниво на рентабилност.

В допълнение, нарастващите инциденти и спорове относно връзките на Китай с Русия засилиха геополитическото напрежение. Скот Московиц, старши директор в Morning Consult, казва, че са били проведени анкети сред 1000 възрастни китайци между 2-5 февруари относно неутралитета на Пекин в конфликта в Украйна и предоставянето на помощ на Русия. Китайското обществено мнение до голяма степен е съгласно с официалната позиция на правителството. Това означава, че безграничното приятелство между Пекин и Москва, прокламирано от лидерите на двете държави, има граници. Според горепосочения експерт,

възрастните китайци имат различни отговори на въпроса дали Китай

е спечелил от конфликта. В същото време по отношение на участието на Китай в конфликта, 49% искат КНР да остане неутрален, а само 12% са за това Китай да играе ролята на миротворец или, обратно -  провокатор на военни действия.

„Реформите в Китай продължават от 1979 г. Преструктурирането на управлението е една от най-новите теории на Си Дзинпин. Издадени са много книги по темата. Това не е лесно за разбиране от всеки читател. Виждаме какво се случва в действителност – засилване на централизацията на властта и засилване на влиянието на партийните органи над държавните органи.

Ако Дън Сяопин и някои

след него провеждаха политика на разделяне на партийни и държавни

органи, сега те се сливат обратно. Фактически те поставят държавните органи под пряк контрол на партията. Тоест те се отдалечават от курса на Дън.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ