На фокус през следващата седмица: Корпоративни отчети и икономически данни

На фокус през следващата седмица: Корпоративни отчети и икономически данни

Геополитиката е на преден план в умовете на всички след избухването на войната между Израел и палестинската въоръжена групировка „Хамас“, а настроението на пазарите може да бъде описано в най-добрия случай като „нервно“, пише Ройтерс.

Следващата седмица може да предложи известно успокоение, че както домакинствата, така и фирмите, се представят добре на фона на несигурната макросреда, тъй като някои от най-големите компании в света ще представят финансовите си отчети за последното тримесечие, а икономическите данни ще предложат поглед към растежа, заплатите и потребителските разходи в страни като САЩ, Китай и Великобритания.

Тези и други събития ще бъдат на фокус на пазарите през следващата седмица.

Сезонът на отчетите набира скорост

Редица големи компании в САЩ представят финансовите си резултати, ускорявайки сезона на отчетите за третото тримесечие, който се очаква да покаже увеличение на ръста на печалбата след хладното първо полугодие.

Tesla ще даде начало на отчетите сред компаниите с най-голяма пазарна капитализация на 18 октомври. Акциите на тези компании бяха ключови двигатели на нарастването на капитала през 2023 г.

Банките Bank of America и Goldman Sachs докладват на 17 октомври. Други големи имена, които ще представят доклади през следващата седмица, са здравният гигант Johnson & Johnson на 17 октомври, Netflix на окт. 18 и Philip Morris International на 19 октомври.

На фронта на  икономическите данни, продажбите на дребно в САЩ за септември, които трябва да бъдат публикувани във вторник, ще дадат ключов поглед върху състоянието на потребителите. Инвеститорите се стремят да определят дали икономиката може да избегне твърдо приземяване. Продажбите на дребно в САЩ се увеличиха повече от очакваното през август, тъй като скокът на цените на бензина увеличи приходите в бензиностанциите.

Замъци от пясък

Часовникът тиктака шумно за най-големия предприемач на частни имоти в Китай. Country Garden има срок до вторник да изплати купонни плащания, като в противен случай всичките му близо 11 милиарда долара офшорни дългове ще се считат за неизпълнени.

Country Garden не е сама. Компаниите, които представляват 40% от продажбите на жилища в Китай, са в неизпълнение от 2021 г., когато кризата с ликвидността удари сектора, който представлява около една четвърт от икономиката.

Наскоро Пекин въведе набор от мерки, които оказаха малко въздействие върху продажбите на жилища.

Има съобщения, че правителството се стреми да увеличи бюджетния си дефицит, за да постигне тазгодишната цел за растеж от 5%.

Последните данни вече показват, че най-лошото може да е отминало за части от икономиката. Сряда може да донесе потвърждение с публикуването на данните за БВП, индустриалното производство и продажбите на дребно.

Заложете на оптимизъм

Буреносни облаци се надигат над европейските банкови акции, тъй като тласъкът от по-високите лихвени проценти избледнява и рисковете от рецесия нарастват. Някои големи инвеститори обаче се придържат към акциите.

Банките отдавна не се представят по-слабо от основния фондов пазар в региона. И точно преди тримесечните отчети следващата седмица, акциите на европейските банки (SX7P) имат дивидентна доходност от почти 8%, което ги прави по-евтини на тази база, отколкото по време на световната финансова криза от 2008 г.

Банките получиха сериозен тласък от увеличаването на разходите по кредитите си в съответствие с лихвите на централната банка.

Прогнозите на анализаторите, съпоставени от европейския мениджър на активи Amundi, показват, че се очаква европейските банки да увеличат коригираните печалби с 25% тази година, последвани от ръст от 6% през 2024 г.

Дилемата на „Старата дама“

Бедната стара дама от улица „Триднидъл“! Данните за инфлацията изненадват Английската централна банка от месеци насам. През по-голямата част от годината те бяха над очакванията и доста над прогнозите на централната банка. Изведнъж през август обаче инфлацията се забави повече от очакваното. Мнозина вярват, че данните са накарали АЦБ да запази лихвите без промяна на последното си заседание.

Въпреки това инфлацията все още надхвърля над три пъти целта от 2% на АБЦ и икономическият растеж не може да бъде наречен отличен. Междувременно, според последното преброяване, пазарът на труда започна да се охлажда, но основното заплащане нарасна с най-бързия си темп в историята - правейки дилемата пред АЦБ за лихвите още по-трудна.

Повече изненади се на 17 и 18 октомври, когато ще бъдат публикувани съответно данните за заетостта и инфлацията, които биха могли да създадат неудобна ситуация преди срещата на АЦБ през ноември.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ