Шансовете на Тръмп за втори мандат

Шансовете на Тръмп за втори мандат
Победата на Тръмп в Айова бе очаквана, но не толкова убедителна - и то във всички окръзи. Големият губещ всъщност е вторият, Рон Десантис, който предлага същото като Тръмп “без хаоса” - и то, след хиперинтензивната му кампания. За разлика от него, третата, Ники Хейли има някакви шансове следващата седмица в Ню Хампшир, защото там е позволено да гласуват и независими, които са по-скоро центристи и биха подкрепили алтернатива на Тръмп, каквато Хейли претендира да е.
Но ако и там Тръмп победи убедително, е ясно, че само ефективна съдебна присъда от над 90-те повдигнати обвинения може да го спре от номинацията - защото Конституцията не забранява осъдени, но на свобода да се кандидатират.
Все още не е известно как ще се произнесе Върховният съд по решенията на щатите Колорадо и Мейн да не допуснат кандидатурата на Тръмп на основание чл.14 от Конституцията, приет след Гражданската война, забраняващ участник във въстание срещу федералното правителство да бъде избиран за президент. Предстоят още щати да решават същия казус.
Тънкият момент тук е, че съставите на двата съда са от демократи, а във Върховният съд републиканците са 6-ма (трима назначени лично от Тръмп) срещу едва 3-ма демократи.
Ако Върховният съд уважи решението, това все още не значи, че Тръмп е загубил - той така и не спечели тези два щата през 2020 г. Но зависи дали няма да бъде допуснат в т.н. swing states, които гласуват различно на различни избори.
Но дори Тръмп да стигне до официалната номинация "кандидат на Републиканската партия", въобще не е сигурно, че ще спечели срещу Байдън. Всъщност, точно защото демократите очакват Тръмп, затова и няма опозиция на Байдън в Демократическата партия, който се смята за най-добрия опонент на Тръмп. 
Независимо, че проучванията дават преднина на Тръмп, те може да се окажат неточни, защото извадката е само от регистрираните гласоподаватели - а не от тези, които реално ще гласуват през ноември, които включват имигрантските общности.
По сметки на демократите, към момента Байдън държи сигурни 260 електорални гласа, а Тръмп - 238. Остават за разпределение 43 електорални гласа от swing states, като Тръмп трябва да спечели поне 32 от тях, а Байдън едва 11. 
Тръмп го осъзнава и затова за първи път вчера призова за обединение, което значи че няма да разчита само на MAGA (Make America Great Again) гласовете. Голямото разделение - по въпросите на имиграцията, политиките на идентичност и възникналата култура на канселиране - сред американците от Средния Запад и крайбрежните щати също работи в негова полза.
Но пък Байдън дори още не е започнал кампания. А силните икономически индикатори на американската икономика няма как да не работят за него - ако BIDENOMICS бъде правилно транслирана като послания към електората. При такъв формат и залог на изборите,  дори възрастта може да не се окаже толкова голям проблем за Байдън в двубой с Тръмп. 
Апропо, това е и посланието на Байдън, като го попитат за възрастта: “Не разбирам защо тя не е проблем за Тръмп?”
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ