Европейските борси устойчиви на тероризъм
Терористичните атаки в Брюксел оказаха сравнително слабо влияние върху търговията с акции в Европа и САЩ през миналата седмица.
Икономическите новини от своя страна, както и коментарите на централните банкери от Федералния резерв за повишение на лихвите, се оказаха по-силен фактор за умерения спад на индексите. Вероятността от покачване на лихвата през април не бива да се изключва, докато безработицата в САЩ е ниска и продължават да се отварят много нови работни места.
Централните банкери едва ли ще направят такъв изненадващ ход, но силен доклад за пазара на труда в края на тази седмица ще повлияе на пазарите. Поевтиняването на петрола също оказа влияние на индексите, като секторът се представи най-слабо.
Европейските пазари отчетоха между 1 и 2% загуби за по-късата работна седмица. Тяхната реакция на новините от Брюксел беше по-силна в сравнение с щатския пазар, но бързо се възстановиха след това благодарение на по-добрите от прогнозните новини за бизнес климата в Еврозоната. Спадът през втората половина на седмицата обхвана повечето акции в Европа, водени от банковите и застрахователните книжа в Германия. Книжата във Великобритания поевтиняха основно от поредната вълна от спекулации какво би се случило, ако страната напусне Европейския съюз.
Компаниите от добива се представиха най-слабо в четвъртък, когато приключи търговията за седмицата. Единственото изключение от негативната тенденция сред големите пазари стана поскъпването на японските книжа, които стартираха миналата седмица много силно и успяха да задържат печалбите си.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.