Инвеститорите остават предпазливи към щатския пазар

Инвеститорите остават предпазливи към щатския пазар

Фондовият пазар в САЩ остана без промяна през миналата седмица, докато европейските индекси се покачиха слабо, но успяха да се представят по-добре от щатските си аналози.

Отчетите на водещите компании в САЩ са по-добри от прогнозите. Въпреки това печалбите намаляват за пето поредно тримесечие, което е за първи път досега от времето на голямата финансова криза през 2008 г. Намалението обаче е най-слабото, откакто започна този процес, което означава, че лошите новини би трябвало вече да са отчетени от инвеститорите.

Приходите на щатските компании растат, а позитивните новини за печалбите идват от потребителските сектори. Най-голямото препятствие пред ръста на финансовите резултати за индекса S&P 500 е петролния сектор, където печалбите намаляват с 85% на годишна база. Поевтиняването на петрола през миналата седмица до 42 долара за барел свали цената на най-голямата петролна компания Exxon с 5%.

Технологичните книжа са представиха най-добре, благодарение на отчетите си. Акциите на Apple поскъпнаха с 5% за седмицата, а Alphabet с 4%. Реакцията на заседанието на централните банкери не беше силна, въпреки намеренията им да не бързат с повишаване на лихвите.

В Европа доминираха резултатите от стрес тестовете на банките. Акциите се възстановяваха в края на миналата седмица, тъй като банките не са толкова зле, колкото се очакваше. 43 от тестваните 51 банки се оказаха с достатъчно капитал при най-лошия сценарий, като най-слабо се представят институциите в Австрия, Ирландия и Италия. Държавна подкрепа за италианските банки обаче не се предвижда и вероятно те ще са принудени да увеличават капитала си, което ще запази несигурността около представянето на акциите им. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ