Паузата на Фед свали долара

Паузата на Фед свали долара

Политиката на централните банки определи динамиката на валутните пазари през изминалата седмица, когато се говореше основно за стимули и наливане на пари в световната икономика.

Британският паунд поевтиня спрямо еврото поради очакванията за намаление на лихвите в страната като отговор на задаващата се рецесия след референдума за излизане от ЕС. 

Дори заседанието на Федералния резерв на САЩ премина под знака на предпазливостта и намеренията на централните банкери да продължат да следят внимателно икономиката преди да повишат пак лихвите. Това доведе до поевтиняване на долара спрямо останалите основни валути. EUR/USD се покачи до 1.1140 в края на европейската сесия в петък, което е близо два цента нагоре спрямо началото на седмицата. Федералният резерв по-скоро изчаква, за да не доведе до ръст на долара, с което да пострада външната търговия на страната.

Всъщност печатането на пари се оказа не толкова мащабен процес, колкото смятаха пазарните играчи. Японската централна банка не отговори на очакванията за нова вълна от стимули. Валутата поскъпна в отговор на изненадващото решение за слаби промени в политиката по изкупуване на дългови книжа.

В Русия също не понижиха лихвата, за да не се повиши инфлацията, въпреки очакванията на пазара. Това ограничи спада на рублата, защото по-високата лихва привлича капитал и води до поскъпване на валутата.

Разочароващите новини за Европа от двойно по-ниския растеж на Франция не се отразиха на силата на еврото.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ