Дистанционната работа в САЩ побеждава офиса – 76% са по пижама, поколението Z мами с джаджи

Дистанционната работа в САЩ побеждава офиса – 76% са по пижама, поколението Z мами с джаджи

Дистанционната работа в САЩ побеждава офиса – 76% са по пижама, поколението Z мами с джаджи

Американците вече са добре запознати с начина на живот "работа от дома". Изминаха години от внезапното преминаване към дистанционна работа в началото на пандемията COVID-19 и сега хората се чувстват много добре в тази работна ситуация. Толкова удобно, че дистанционните работници правят много повече неща, докато са на работа, и много от тях смятат, че служителите им ги шпионират! Това сочи Национално проучване за навиците за дистанционна работа и тенденциите в нея през 2023 г.

В CraftJack са се поинтересували как са се променили навиците за дистанционна работа /WFH/ след доклада им от 2022 г. Дали работещите от дистанция се трудят усилено... или почти не работят? Анкетата е проведена сред 1000 служители, 68% от които работят у дома изцяло или на непълно работно време, заедно с 32%, които работят изцяло присъствено. Американците имат какво да споделят за своите добри и лоши работни навици през 2023 г.

Ход с мишката...

Някои работещи дистанционно служители се стараят и много от тях са на мнение, че работодателите им разбират това. Почти всеки четвърти (23%) смята, че работодателят му тайно го следи, за да се увери, че изпълнява задълженията си. За да заобиколят това, някои хора започват да използват "устройства на мишката". Това са джаджи или софтуер, които имитират движението на мишката, за да не се допусне неактивност на компютъра. Въпреки че повечето от участниците в проучването не признават, че правят това, едно поколение се откроява: Всеки десети представител на поколението Z е признал, че използва такова устройство.

Ако не работят през цялото време, какво правят служителите, докато са в дома си и трябва да се трудят? Основно се занимават с домакинска работа. Работещите от разстояние много перат, готвят и мият чинии. Други обаче се наслаждават на някои развлечения. 43% признават, че са гледали филм или телевизионно предаване по време на работния ден, а 26% са играли видеоигра! Някои от тях смесват полезното с приятното, като почти всеки шести (15 %) признава, че прави секс.

Много от работещите от разстояние са преминали на съвсем ново ниво. Повече от половината (54%) са работили от леглото си, а 76% изобщо не са събличали пижамата един или повече дни в седмицата! Почти всеки пети (19%) е работил от тоалетната, а 18% са приемали служебни обаждания, докато са били на тоалетната чиния.

Социалните измерения на работата от разстояние

Факт е, че повече от един на всеки трима (36%) работещи от разстояние се чувстват самотни, когато работят от дома, а 39% споделят, че този вид работа е подобрила психичното им здраве. Повече от четирима на всеки петима (81%) смятат, че е по-лесно да се хранят здравословно у дома - сигурно заради близостта до хладилника! Повече от половината (55%) се опитват да си купят по-удобно бюро и стол за своята работна конфигурация от разстояние, но 67% казват, че в момента са твърде скъпи за купуване. От 2020 г. насам американците са инвестирали много в разширяване и преустройство на домашните си офиси, като са похарчили средно 788 долара. Но 77% смятат, че компаниите трябва да помагат с тези разходи, като осигуряват оборудване за работа от разстояние ергономични столове и постоянни бюра за своите дистанционни служители.

Един друг проблем, с който се сблъскват много служители - чистотата. Тъй като домът им служи едновременно като място за живеене и работно място, 17% от работещите от дистанция смятат, че е по-трудно да поддържат чистотата в домовете си. Това е толкова трудно, че почти всеки шести (15 %) наема почистваща фирма.

Повечето дистанционни служители не искат да се върнат в офиса и не смятат, че компаниите трябва да имат право да изискват това. 62% от работещите хоумофис казват, че нищо не би ги накарало да се върнат в офиса, а повече от всеки втори (51%) би напуснал, ако бъде принуден да се върне.

На работещите от разстояние им липсват някои елементи от работата в офиса - възможността да разговарят лично с другите, комуникативността и това, че е по-лесно се разделя работата от домашния живот. Това обаче не може да надмине някои от предимствата на работата от разстояние, като например липсата на пътуване до офиса, гъвкавостта и баланса между професионалния и личния живот.

Най-внушителният резултат: от анкетираните дистанционни служители 98% харесват работата от дома. Работещите в офис не споделят същото мнение за работната си среда. Само 66% от работещите на място харесват работата в офиса. Въпреки че някои служители може да се върнат отново в тази среда, изглежда, че работата от разстояние е тук, за да остане, поне за някои компании. Да се надяваме, че служителите няма да злоупотребяват с доверието, което им оказват работодателите, като се разсейват прекалено много през деня, а вместо това ще се възползват от всички предимства, които им предлага дистанционната работа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ