Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инвеститори в Meta и Зукърбърг постигнаха споразумение за прекратяване на дело, свързано с Cambridge Analytica

Марк Зукърбърг и настоящи и бивши директори и служители на Meta Platforms са постигнали споразумение за прекратяване на дело за небрежност, според което те са допуснали многократни нарушения на поверителността на потребителските данни във Facebook, предаде Би Би Си.
Акционерите на компанията искаха 8 млрд. долара обезщетение за щетите, които сагата аферата Cambridge Analytica е причинила на компанията. Не е ясно за каква сума са се съгласили да се споразумеят.
Споразумението беше обявено от адвокат на акционерите, точно преди делото да навлезе във втория си ден в съд в Делауеър. Meta е отказала коментар по споразумението.
Акционерите на Meta твърдяха, че действията на Зукърбърг са довели до скандала с Cambridge Analytica, при който данните на милиони потребители на Facebook изтекоха и бяха използвани от фирма за политически консултации.
Акционерите поискаха от съдията да разпореди на 11-те ответници, посочени по делото, да възстановят на Meta над 8 милиарда долара под формата на глоби и съдебни разноски, които според тях компанията е трябвало да плати, за да разреши искове за нарушения на поверителността на данните на потребителите.
Акционерите също така поставиха под въпрос времето за продажба на акции от висшето ръководство на компанията.
Meta беше известна преди като Facebook и е компанията майка на платформата за социални мрежи, заедно с приложението за споделяне на снимки Instagram и приложението за съобщения WhatsApp.
Делото беше заведено от акционери през 2018 г., след като беше разкрито, че данни от милиони потребители на Facebook са били достъпни за Cambridge Analytica – фирма за политически консултации, която е работила за предизборната кампания на президента Доналд Тръмп през 2016 г.
Сред ответниците беше Джефри Зиенс, който е бил директор на Meta в продължение на две години, започвайки от май 2018 г., и е бил и началник на кабинета на Белия дом на бившия президент Джо Байдън.
В показанията си пред съда в сряда Зиенс призна, че глобата от 5 милиарда долара на Федералната търговска комисия е значителна, но заяви, че компанията не се е съгласила да я плати, за да защити марк Зукърбърг от правна отговорност.
Сред други ответници бяха Питър Тийл, съосновател на Palantir Technologies, и Рийд Хейстингс, съосновател на Netflix.
Споразумението позволява на ответниците да избегнат даване на показания под клетва.
Бившият главен оперативен директор Шерил Сандберг също се очакваше да свидетелства.
„Едно нещо, което би могло да се получи от пълен съдебен процес, е пълно обяснение за това как Facebook е възприел и одобрил незаконни практики“, каза Ан Липтън, професор по право в Университета на Колорадо.
„Ценно е обществото да знае как се е случило това и какво се е объркало, че са нарушавали закона, ако са нарушавали закона“, добави Липтън. „Този вид разкриване служи на ценна социална цел. Сега няма да получим такова обяснение.“
Meta не е пряка страна по делото, но е заявила, че е инвестирала милиарди долари в реформи за поверителност от 2019 г. насам.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.