Русия предприема нови мерки срещу „непослушните“ компании

Русия предприема нови мерки срещу „непослушните“ компании

Русия ще въведе правомощия да конфискува активите на „непослушни“ западни компании, затруднявайки излизането им от страната, докато руският президент Владимир Путин търси начини да отвърне на санкциите на САЩ и Европа, пише в. „Файненшъл таймс“.

Миналата седмица Кремъл тайно е разпоредил приемането на  законодателство, което да позволи присвояването на западни активи на ниски цени, като се обсъждат ипо-драконовски мерки за пълно национализиране на групи и компании, твърдят запознати източници.

Според източниците икономическият екип на Путин е искал заплахата от национализация да бъде част от подхода на „моркова и тоягата“, насочен към наказване на западните страни, които изземват руски активи, като същевременно възнаграждава тези, които играят по правилата на Кремъл.

Поверителният указ на Кремъл, видян от „Файненшъл таймс“, ще даде на руската държава приоритетни права да купува всякакви западни активи за продажба със „значителна отстъпка“, така че те по-късно да могат да бъдат продадени с печалба.

Заповедта на Путин до неговия кабинет, подписана миналата седмица, също така изисква всички частни руски купувачи на западни активи да бъдат изцяло притежавани от Русия или да бъдат в процес на изключване на всички чуждестранни акционери, което допълнително усложнява всяка процедура за напускане на страната.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков е заявил пред изданието, че западните инвеститори и компании са „повече от добре дошли“ в Русия, но е отбелязал, че други са спрели изцяло да плащат заплати или просто са решили да напуснат страната на огромна загуба.

„Ако една компания не изпълнява задълженията си, тогава, разбира се, тя отива в категорията на непослушните компании“, каза Песков. „Казваме сбогом на тези компании. И какво правим с техните активи след това, си е наша работа“, добави той.

Хората, занимаващи се напускането на западни корпорации от Русия, казват, че ходът на Кремъл отваря „кутията на Пандора“, която неизбежно ще консолидира контрола на държавата върху икономиката.

„Мисля, че национализацията е неизбежна. Това е само въпрос на време“, каза високопоставен бизнесмен, който е в процес на продажба на активите си в Русия. „Държавата ще има нужда от пари“.

Бизнесменът вярва, че стоковите групи ще бъдат засегнати най-тежко, тъй като Кремъл търси повече начини да извлече приходите от износ за бюджета. Технологичните компании ще бъдат по-малко засегнати, защото са „трудни за управление“, добави той.

Вътрешният кръг на Путин обсъжда национализирането на западни компании след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна миналата година, но досега властите са използвали такива правомощия само в редки случаи.

През април Русия пое местните дъщерни дружества на финландската Fortum и германската Uniper в отговор на това, което тя нарече „незаконна експроприация на руски активи в чужбина“. Указът на Кремъл беше специално насочен към тези две компании.

При вземането на решение дали да се възползва от подобни правомощия за хилядни западни компании, Кремъл ще следи отблизо какво се случва с около 300 млрд. евро активи на Руската централна банка, замразени на Запад.

Руските икономически служители се притесняват от загубата на решаващата роля, която западният бизнес продължава да играе в много сектори на икономиката на страната. Кремъл също е нетърпелив да намери нови източници на доходи за бюджета на фона на намаляващите приходи от износа на енергия и рязко нарастващите военни разходи, които доведоха до увеличение на бюджетния дефицит до 42 милиарда долара тази година.

Съгласно настоящите критерии, обявени за първи път през декември, от западните компании се изисква да предоставят на руските купувачи отстъпка от поне 50 процента от стойността на актива и да направят „доброволна” вноска в бюджета между 5 и 10 процента от цената на сделката.

Управителят на централната банка Елвира Набиулина е сред най-силните гласове, настояващи за ограничаване на напускането на западни корпорации и за предупреждаване на тези компании, че ги грози заплаха от национализация. Централната банка се тревожи, че изтичането на чужд капитал може да отслаби рублата и да ограничи възможностите за руските инвеститори.

Финансовият министър Антон Силуанов обаче подкрепя излизането на фирмите като начин за извличане на повече приходи за бюджета, добавиха хората.

Правилата, съгласно указа на Путин, също така изискват новите собственици да пуснат 20 процента от активите на руския фондов пазар - ход, който според Набиулина, е необходим, за да се дадат на инвеститорите на дребно в страната повече места, където да вложат парите си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 27 януари до 2 февруари
Дисциплината над всичко
„Да, България“ подаде сигнал до Антикорупционната комисия за назначаването на Владимир Малинов като шеф на „Булгартрансгаз“
Китайска компания за ИИ разтърси пазарите и предизвика съмнения в господството на САЩ в сектора
Швеция конфискува българския кораб заради съмнения за саботаж на подводен кабел?
Асен Василев: Няма заложени „бомби“ в бюджета за 2025 г.
На днешната дата, 27 януари. Рождениците днес
5 риска за репутацията, пред които са изправени изпълнителните директори през 2025 г.