Съдия отхвърли искането на Илон Мъск за преместване на процеса срещу него

Съдия отхвърли искането на Илон Мъск за преместване на процеса срещу него

Съдия отхвърли искането на Илон Мъск за преместване на процеса срещу него

Избор на съдебни заседатели по делото срещу милиардера и предприемач Илон Мъск започна днес. Федерален съдия обаче отхвърли искането му за преместване на предстоящия процес за измама с ценни книжа, съобщава The Wall Street Journal

Адвокатите на Мъск твърдят в декларация, че потенциалните съдебни заседатели в процеса, който трябва да се проведе в Сан Франциско, може да са предубедени срещу милиардера заради поемането на управлението на Twitter.

Предприемачът Илон Мъск се изправя пред съда по дело за измама с ценни книжа заради свои съобщения в Twitter от 2018 г., в които той споменава възможността да свали Tesla Inc. от борсата, съощава изданието.

Колективното дело води началото си от тутит от 7 август 2018 г., в който главният изпълнителен директор на Tesla казва: „Обмислям да направя Tesla непублична компания при цена 420 долара за акция.  Финансирането е осигурено“. 

Инвеститорът Глен Литълтън съди Tesla, Мъск и членовете на борда на Tesla по това време, като твърди, че туитовете на милиардера са били неверни и са стрували на инвеститорите милиарди долари, като са предизвикали колебания в цените на акциите, опциите и облигациите на Tesla.

В съдебни документи Мъск заявява, че наистина е обмислял да свали Tesla от борсата и е вярвал, че има подкрепата на държавния фонд на Саудитска Арабия за това. Сделката, която щеше да бъде оценена на около 72 млрд. долара, така и не се осъществи.

Окръжният съдия на САЩ Едуард Чен, който ръководи процеса в Сан Франциско, насрочен за 1 февруари, постанови, че туитовете на Мъск не са били верни и че той е действал безразсъдно, когато ги е написал. 

Въпросите, които ще бъдат зададени на съдебните заседатели, включват дали туитовете на Мъск са били от съществено значение за инвеститорите и дали той е знаел, че те са неверни. 

Случаят е необичаен, тъй като делата за измами с ценни книжа обикновено се решават, преди да се стигне до съдебен процес, например чрез споразумение, казва Джил Фиш, професор по финансово право в Университета на Пенсилвания.

Адвокатите на главния ищец не са коментирали темата, както и адвокатът на Tesla, Мъск и останалите членове на борда. Очаква се Мъск да даде показания още в сряда -   два месеца след като направи това в Делауеър в съдебен процес за пакета за заплащането му в Tesla.

През 2021 г. той се яви и пред съда по търговско право в Делауеър, за да защити поглъщането през 2016 г. от Tesla на компанията за домашна слънчева енергия SolarCity Corp. на стойност около 2,1 млрд. долара. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ