Въздухът в затворени помещения: Предизвикателства и решения от „Веолия“*

Въздухът в затворени помещения: Предизвикателства и решения от „Веолия“*

Въздухът в затворени помещения: Предизвикателства и решения от „Веолия“*

Замисляме ли се какъв процент от времето на съвременния човек преминава в затворени помещения? Близо 80% от денонощието прекарваме у дома, в офиса, университета, мола, колата…, но даваме ли си сметка за това?

Вероятно още по-малко хора се замислят какъв е въздухът на работното място, в киното, в подземния паркинг или гараж. След ковид пандемията, от новините научихме, че най-много хора са се заразили в затворени помещения, заради лошата или липсваща вентилация, а това са чакалните в болниците, офисите, градският транспорт. Ковид малко по малко отзвучава в България, но по данни на лекарската мрежа „Въздух за здраве“ все още 400 болници в страната са с остарял сграден фонд и без съвременна добра вентилация.

Ковид пандемията определено повлия и на бизнес, и индустриалните клиенти в България, голяма част от които трябваше да се погрижат за различни решения за циркулацията и пречистването на въздуха в закрити помещения. Според проучвания на Министерството на здравеопазването в България и на лекарската мрежа „Въздух за здраве“ фините прахови частици, които вдишваме на закрито, особено в условия на пандемия, са проблем не само за белия дроб, а и за целия организъм, особено за сърцето и даже не рядко отключват диабет. Фините прахови частици са естествена среда на патогенни и всякакви микроорганизми, които през устата попадат в белия дроб, а по кръвен път достигат до всеки орган в човешкото тяло.

Затова бизнес и индустриалните клиенти в България все по-често търсят надежден начин за гарантиране здравето на своите служители и предотвратяване на разпространението на вируси в административните и производствените помещения.

При липсата на нормативна база в България за чистотата на въздуха в затворени помещения - в бизнес, търговски, общински или жилищни сгради, инвеститорите не обръщат съществено внимание на темата, независимо, че в света има изследвания, които сочат пряката връзка между чистия въздух и значително по-високата ефективност на работещите. В тази ситуация работодателите са заинтересовани да потърсят решения за съвременна вентилация. "Погрижете се за хората и те ще се погрижат за вашия бизнес", казва Александър Рангелов, директор „Бизнес развитие“ в направление „Енергия“ на „Веолия“ България.

Повечето офисни и индустриални сгради в България внасят въздуха отвън, без специфична филтрация, а това е въпрос на проектиране на сградите, но не само. Групата „Веолия“ има ефективни и иновативни решения, които прилага по цял свят, както и в България, като ги предлага на своите бизнес, индустриални и общински клиенти. Бизнесът проявява интерес към подобни иновативни решения в направленията вода, енергия и управление на отпадъци, които са енергийно ефективни, успешно оптимизират потреблението на енергия, управлението на водния цикъл и подобряват въздуха в работната среда.

Няколко са стъпките, които „Веолия“ предприема при предлагането и внедряването на подобни решения – най-напред е първоначалният одит или анализ на текущото състояние на качеството на въздуха в сградата, като въз основа на резултатите се изработва конкретното решение за крайния клиент. В България има единични случаи на сгради проектирани и построени като „зелени“ по отношение на качеството на въздуха.

И ако за България по-скоро се правят частични изменения и подобрения на съществуващи системи за филтрация на въздуха, то по света Групата „Веолия“ определено има редица успешни примери за изграждане на системи, контролиращи качеството на въздуха в помещенията, чрез пречистване и подаване на свеж въздух, които пряко се отразяват на производителността и ефективността на заетите лица в съответния бизнес.

Такъв е проектът, изпълнен от „Енова“, съвместно дружество между „Маджид Ал Футаим“ и „Веолия“ в Абу Даби, столицата на Обединените арабски емирства. За хората в Близкия Изток, които прекарват 90 % от времето си в затворени помещения качеството на въздуха на закрито е жизненоважен аспект за здравето, комфорта, производителността и ефективността им на работното място. След направения одит на качеството на въздуха в сградите на клиента и анализ на наблюдаваните параметри на въздуха като температура, влажност, въглероден диоксид, фини прахови частици и др.

„Веолия“ препоръчва и внедрява индивидуални решения за третиране и подобряване на качеството на въздуха в помещенията. Благодарение на Hubgrade®, дигиталната услуга за мониторинг и управление, разработена изцяло от „Веолия“, в Абу Даби са инсталирани интелигентни сензори, свързващи съоръженията на клиента към системата Hubgrade за наблюдение качеството на въздуха в помещенията в реално време и възможност за навременни корекции при неговата вътрешна циркулация. В резултат е постигнат многоаспектен устойчив ефект – по-голям комфорт на обитателите в сградите, подобряване на здравословния им статус и благосъстояние, повишена продуктивност на служителите и най-вече устойчива работна среда.

Снимка: Веолия

Подобно е и успешно внедреното от „Веолия“ решение за пречистването на въздуха в сградата на летище „Кингстън“, Ямайка. Предизвикателството в този случай е поддръжката на добро ниво на качеството на въздуха в помещенията, за да се осигури цялостна удовлетвореност на пътниците и посетителите на летището. И тук първата предприета стъпка е одит на качеството на въздуха в помещенията, с физически, микробиологични, химически проверки и монтаж на датчици за проследяване на качеството на въздуха. „Веолия“ прави цялостен преглед на вентилационните системи, поддръжката и критериите за мониторинг и пълен опис на потенциалните източници на замърсяване на въздуха на летище „Кингстън“. Благодарение на изготвения стратегически план за управление и поддръжка на системите за пречистване на въздуха за години напред, ключовите показатели за ефективност измерват ежедневно напредъка на въведеното от „Веолия“ решение на летище „Кингстън“, Ямайка.

В Съединените щати, в Западна Европа и редица други държави има строг регламент за качеството на въздуха на закрито, независимо дали става дума за бизнес, търговски, общински, училищни или жилищни сгради. Нещо повече, още на етап проектиране този регламент, както и спазването на изискванията за „зелено“ строителство, стават залог за одобряването на проекта и въвеждането на сградите в експлоатация. Част от изискванията е да бъде осигурен качествен обмен на въздуха или средно между 111-120 куб.м пресен въздух се подава в сградите на всеки час, строго съобразено с точната кубатура и населеност на помещенията. В България няма действаща нормативна база за чистотата на въздуха в бизнес, търговски, общински, училищни или жилищни сгради. Всичко зависи от информираността и загрижеността на инвеститорите и от възможността им да влагат финансов ресурс в системи за пречистване на въздуха в закрити помещения.

Решението на „Веолия“ „Hubgrade® ни дава възможност и в България да се грижим за разхода на вода и енергия и за въздуха на закрито, да контролираме съоръженията и мрежите в реално време. Hubgrade® е средството, чрез което правим сградите интелигентни и „зелени“. Не на последно място Hubgrade® ни помага да контролираме и качеството на въздуха в затворени помещения, което директно влияе върху човешкото здраве.“, уточни Александър Рангелов.

По време на ковид пандемията един от големите заводи за хладилна техника се обръща към „Веолия“ с молба за намиране на решение за дезинфекция на въздуха циркулиращ във вентилацията на административната част от производствената база в България. Решението, изпълнено от „Веолия“, довежда до значително подобряване на качеството на въздуха в помещенията благодарение на успешната дезинфекция на вентилирания въздух с елиминиране на ≥90% от вирусите, включително ковид-19.

Обнадеждаващ факт е, че все по-често индустриалните и бизнес клиенти предприемат мерки и осигуряват нужната инвестиция за системите за филтриране на въздуха в закрити помещения, били те в обществени, индустриални или търговски сгради. Също така въпреки липсата на регулация в България, бизнесът е все по-заинтересован от връзката между чистотата на въздуха в работните помещения и производителността на труда. Например, у нас расте информираността на работодателите за икономическите последствия от лошата строителна интериорна среда, както и за финансовите ползи, свързани с подобрено качество на въздуха в помещението. Все по-голямо внимание се обръща на системата LEED – световна система за оценка на „зелени“ сгради.

Въздухът е онзи невидим и поради това често пренебрегван, но най-важен компонент на работната среда на закрито. От него пряко зависи производителността, а здравословното състояние на служителите е сред най-важните измерители на ефективността на бизнеса у нас и по света и това има своето директно и видимо финансово измерение.

В България „Веолия“ присъства от 2006 година с трите си компании – „Веолия Енерджи Варна“ ЕАД, „Веолия Сълюшънс България“ ЕАД и „Софийска вода“ АД.  Стратегията на „Веолия“ е постигане на екологична трансформация чрез използване на решения, които променят моделите на производство и потребление.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ