Либералдемократ за една нощ стана популярен във Великобритания колкото Чърчил

Либералдемократ за една нощ стана популярен във Великобритания колкото Чърчил

Либералдемократ за една нощ стана популярен във Великобритания колкото Чърчил

Лидерът на либералдемократите Ник Клег, който допреди няколко дни бе слабо познат на британските гласоподаватели, сега е най-популярният лидер след Уинстън Чърчил. Това показва ново проучване на в. “Сънди Таймс”. След убедителна победа на телевизионния дебат в четвъртък Клег достигна одобрение по-високо от това на Тони Блеър в най-добрите години на лейбъристите.

Проучването от събота вечерта показва, че след като трите партии са почти наравно, лейбъристи и консерватори отчаяно се опитват да отговорят на феномена Клег.

Парламентарните избори във Великобритания се превърнаха в истинско състезание с трима играчи, а Либералдемократическата партия се радва на най-силната си подкрепа от почти 30 години – 29%.

Вотът е насрочен за 6 май.

Още в нощта след телевизионния дебат проучване на общественото мнение даде явна победа на Клег и се разбра, че във Великобритания изгрява нова политическа звезда. 

"Зная, че според вас всички политици са еднакви. Надявам се, че ви показах, че това не е вярно", заяви Клег в края на своето спокойно и убедително представяне. 61% от зрителите, наблюдавали дебата, смятат, че именно той е победителят спрямо 22% за консерватора Дейвид Камерън и 17% за лейбъриста Гордън Браун. Премиерът и лидерът на консерваторите си размениха остри реплики по редица въпроси от вътрешната политика, без да успеят да нанесат решителен удар. Клег пръв успя да овладее нервите си. Той се определи като алтернатива на двете основни партии. Колкото повече нападки си отправят, токова повече звучат еднакво. Не ги оставяйте да ви убедят, че единственият избор, който имате е между техните партии. 65 години те ви управляват с едни и същи лъжливи обещания, които по-късно безцеремнно нарушават, обобщи младокът.

Според британски анализатори изявата на Клег е много сериозна заявка да промени статуквото на британската политика, доминирано от лейбъристката и Консервативната партия.

Лидерът на либералдемократите е 43-годишен, завършил е университета в Кембридж, работил е в Европейската комисия, бил е евродепутат. Говори пет европейски езика. През 1993 г. печели наградата за публицистика на "Файненшъл таймс".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ