7 урока по лидерство от Уорън Бъфет

7 урока по лидерство от Уорън Бъфет

„Най-успешният инвеститор на 20-ти век“ има на какво да ни научи за умението да си велик лидер. Уорън Бъфет е прочут филантроп, бизнес магнат и инвеститор. Като главен изпълнителен директор и акционер на Berkshire Hathaway и личност, която винаги попада в класациите на най-богатите хора на планетата, той е интелигентен, наясно с бизнеса и ловък, дори на 84 години.

И все пак „Оракулът на Омаха“ е известен със своята пестеливост и респект към разумните и стойностни инвестиции. Като човек, който се е заклел да дари 99% от имуществото си, Бъфет е доказателство, че понякога старомодните методи работят успешно. Ако сте многообещаващ предприемач – или искате да станете такъв – вижте на какво може да ви научи той за лидерството, мъдрите ходове и скромността.

За риска

„Рискове възникват, когато не знаем какво правим“, казва Бъфет, което значи, че имаме два избора. От една страна, може да поемате големи рискове, а от друга – да разберете какво трябва да направите, да подходите внимателно и да сведете рисковете до минимум. Очевидно е, че вторият вариант е най-добър, но, за нещастие, не води до голямо удовлетворение. Загърбете мечтите си за седемцифрени печалби, докато не се научите да контролирате рисковете.

За репутацията

„Нужни са 20 години, за да си изградите добра репутация, и 5 минути, за да я съсипете. Ако се замислите над това, ще правите нещата различно.“ Това твърдение е особено вярно в дигиталната ера, където, ако нещо е написано или заснето, то остава завинаги. Затова бъдете особено усърдни при изграждането на репутацията си – онлайн или не. Помните ли американския конгресмен Антъни Уенър, който пусна снимки на интимните си част в Twitter? Не бъдете като него!

За хората, с които се заобикаляте

„По-добре се обграждайте с личности, които са по-добри от вас. Избирайте си сътрудници, чието поведение е по-добро от вашето, и постепенно ще последвате примера им.“ Хората, които си приличат, се привличат, а и вероятно още не сте достигнали нивото да сте нечий ментор. Ако се обградите с по-успели от вас хора, ще получите вдъхновение да се развивате. "Ако искате да летите като орел, бягайте от пуйките!"

За закъснелите преценки

„В света на бизнеса, огледалото за задно виждане винаги е по-чисто от предното стъкло“, отбелязва Бъфет. Това важи за всички аспекти от живота. Но спрете да се вторачвате в това огледало, след като вече сте извлекли необходимите поуки. Продължете напред, независимо колко неясен е пътят.

За глупавите грешки

„В средата на 90-те купих компания, наречена Dexter Shoe, за $400 милиона. Накрая стойността й падна до нула. А навремето платих $400 милиона от капитала на Berkshire Hathaway, които сега вероятно щяха да се равняват на $400 милиарда. Но съм вземал много глупави решения. Това е част от играта.“ Всеки успял човек е допускал грешки и това е хубаво. Всяка спънка е възможност да си извлечем поука и да имаме едно наум за следващия път, в който решим да подходим по същия начин.

За знанието кога да се откажем

„Ако попаднете в пробита лодка, усилията, положени за прехвърлянето в нова, биха били по-продуктивни от опитите да закърпите старата.“ Иначе казано, не бъдете прекалено упорити, трябва да знаете кога да се откажете. Не всеки проект си струва да бъде спасен.

За пестеливостта

Бъфет е известен със своята пестеливост. Той живее в същата къща в Омаха, Небраска, която е купил през 1958 година за сумата от $31,500. В икономиите, които прави, влизат яденето хамбургери от McDonald’s, пиенето на черешова кола и презрението му към технологиите – компютри и луксозни коли. Въпреки богатството, което възлиза на милиарди долари, в Berkshire Hathaway Бъфет печели едва $100,000 годишно – заплата, която не се е променила от 25 години.

Днес, много от големите лидери вземат всичко, до което могат да се докопат, и живеят по безумно екстравагантни начини. Повече хора трябва да се поучат от книгата на Бъфет.

Вслушайте се в мъдростта на „Оракула на Омаха“. Тя е събирана с десетилетия, в резултат на много опит, възходи и падения. Защо да правим грешки, които някой друг вече е допускал? Възползвайте се от съветите на личности като Бъфет, които ви поднасят знанията си наготово, и приложете думите му на практика. 

Източник: inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ