Изабел ван Меле, IТ директор и висш генерален мениджър в KBC Group
Изабел ван Меле притежава повече от 25 години опит в сферата на информационните технологии. Част е от класацията на Inspiring Fifty Belgium за топ 50 вдъхновяващи жени лидери в Белгия. През август 2012 г. е избрана за член на престижната международна Академия за технологии на IBM, която събира едни от най-добрите технологични таланти.
KBC Group е водеща европейска финансова група с фокус върху предоставянето на банкови и застрахователни продукти и услуги на индивидуални клиенти, малки и средни предприятия и средни по пазарна капитализация корпорации в Белгия, Чехия, Словакия, Унгария, Ирландия и България. Със своите над 750 служители във Варна и София българският клон на KBC Global Services е важна част от групата, за която работят общо около 41 хил. души, обслужващи 12 млн. клиенти от цял свят.
Q&A
Какви качества се изискват от жените лидери, за да успяват в технологичните компании? Има ли качества, които правят нежния пол по-конкурентен, когато говорим за иновации?
Силно вярвам в богатството на екипната разнородност. Имам опит в технологичната сфера още преди да започна работа за KBC Group. Виждала съм IT екипи, в които преобладават жените, и смея да твърдя, че в тях има по-голяма креативност. 25% от екипа ни в Белгия е представен от жени. Само че колкото повече се изкачваме в йерархията на организацията жените стават все по-малко. Женският талант трябва да се подготвя и обучава, за да има смелостта и силата да се издигне в йерархията. Да развие своите способности. От разговорите ми с други жени знам, че ние сме доста по-взискателни и критични към себе си. Обикновено ни липсват увереност и самочувствие, така че някой трябва да ни насърчава, за да развиваме вярата в себе си и да растем. Например разговорите за несъзнателните пристрастия при решенията за повишение определено са от полза. Откриването на такива пристрастия помага за промяната на възприятията, за осъзнаването, че диверсификацията на персонала е важна, особено в големите компании.
С какви политики насърчавате развитието на жените лидери?
Когато настъпи времето да повишим някого или да изберем генерален мениджър, се стремим да имаме и 1–2 дами кандидати за позицията, които са равностойни и готови скоро да бъдат повишени. В подобни ситуации искаме да има представителство и на жени таланти. Ако те не успеят да се издигнат в кариерата, винаги питам защо? От какво се нуждаят, за да постигнат промяната?
Какво сравнение бихте направили при дела на дамите в технологичния сектор в Белгия и България?
Не мога да дам отговор за България, но се надявам процентът да е по-голям (б.а. – в българския клон на KBC Global Services делът на жените надхвърля 50%). Ще дам за пример Румъния, където работех с екипи от 100 души, от които 70–80% бяха жени. Отново казвам, че в подобни колективи продуктивността е на много по-високо ниво. Жените там бяха вдъхновяващи лидери и даваха пример на белгийските си колеги. Това пожелавам и на колегите в българския екип.
България ли има какво да учи от Белгия или Белгия от нашия опит?
Аз вярвам в богатството на мултинационалните екипи – такива, които се състоят от представители на различни култури. IT отделът ни в Белгия има голям опит и експертни знания. В момента наброява 1500 специалисти, наети и работещи в КВС Group. Сред тях има такива, чиято кариера е преминала изцяло в КВС. Новите кадри, които ще наемем в офисите на KBC Global Services във Варна и София, ще могат да се възползват от тези знания и възможността да бъдат обучавани, да имат ментори от екипа в Белгия. Уверена съм, че включването на млади специалисти в организацията ще внесе промяна в IT отдела ни. Много харесвам хора с инженерна мисъл, които се интересуват как да направим нещата по различен начин, по-добре и по-бързо. Разчитам, че с това разнообразие, с тази разноцветност, с включването на друга култура в нашата организация ще постигнем промяна. Но също така тези млади специалисти ще ни помогнат и да автоматизираме работата в групата. Надявам се със своето вдъхновение и лидерство да допринесат за сформирането на нашия приобщаващ международен екип.
Текстът е част от шестото специално издание на Мениджър "Жената е"
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.