Тася Тасова, управител на SICIS за Югоизточна Европа

Тася Тасова, управител на SICIS за Югоизточна Европа

Тася Тасова, управител на SICIS за Югоизточна Европа

Тася Тасова е икономист по образование. Завършила е престижния Sydney University в Австралия. Професионалният ѝ път в България започва като мениджър в областта на бизнес развитието на големи инфраструктурни проекти на Балканите и в Европа. В България представлява 6-милиардната инфраструктурна компания OHL. Впоследствие започва да работи в сферата на проектирането и строителството на Real Estate проекти по света, включващи и луксозни SPA центрове. Привърженик на медиацията като способ за разрешаване на конфликти, тя е сред основателите на Временните обществени съвети на българите по света.

По думите ѝ човещината е водеща черта в нейния характер. „Тя включва различни аспекти. Поставяйки се в ситуацията на другия, да можеш да разбереш на първо време неговите нужди и трудности, радости и стремежи. Самата аз работя върху себе си да съм активен слушател, да слушам задълбочено, за да мога да изпратя човека с надежда след разговора. Имаше мисъл, че когато срещнеш по пътя си непознат, който навярно има една тегоба, да не го отпращаш и с втора“, вярва тя.

Понастоящем Тася Тасова отговаря за дейността на SICIS за Югоизточна Европа. Италианската компания произвежда Vetrite стъкла и артистични мозаечни пана, над 400 вида осветление, характерни мебели и аксесоари във високия сегмент.

„Да си лидер означава да ръководиш първо себе си, включително и емоционалната си интелигентност, след това да си в услуга на другите, преди да станеш техен водач. В духовен смисъл човещината означава и достъпност, естественост, смиреност, ненадменност, това е смисълът на думата „роб“, в „Който иска да бъде пръв между вас, нека ви бъде роб“ (Мат. 20:26-27)“, споделя Тася Тасова.

Q&A

Каква е силата на красотата и естетиката в преобразяването на ежедневието на хората?

Естетиката е просто конструкция в съзнанието ни. Ние избираме какво и как да го виждаме, изобщо дали да гледаме. Като хора ние притежаваме дух и душа – копнеж. Затова се и стремим към красивото и естетичното, защото силно усещаме празнота и липса на съвършеното у себе си. Затова хармонията ни привлича. Красотата в работата и в живота се опитвам да я постигам чрез лични качества като положителен поглед и спечелено доверие. Аз съм човек, на когото може да се разчита, защото съм честна и добронамерена.

Вярвате ли във втория шанс и че хората могат да се променят към по-добро?

Ако трябва да погледна през християнската философия, Господ Иисус Христос ни казва не втори и трети шанс да даваме, а да прощаваме 77 пъти по 7. Аз лично едва ли мога да стигна до такава безкрайност, но идеята е ясна. Да бъдем снизходителни. Само че в бизнеса парите нямат време, трябва да се движат и не може прекалено много да си прощаваме. Гоним перфекционизма, прогреса, непрекъснатото усъвършенстване. В управлението на проекти kaisen се представя като система за непрекъснато подобрение: изпълнение, наблюдение и отстраняване на неизправностите във всеки един смисъл. Да, вярвам, че хората могат да се променят към добро, действайки, съзерцавайки се – и през волята, действайки отново. Това е и смисълът на живота ни.

„Любопитството убива котката, но възторгът от наученото я връща към живот“ – има такава поговорка. Как откривателският дух и мъдростта се балансират във вашата работа? Кой е най-големият професионален урок, който сте научили?

Котките са ловки и адаптивни животни. Но балансът се намира именно в мъдростта, от една страна, и от друга, във волята. На бизнес език това се нарича „премерен риск“, един вид предприемачески стоицизъм. Всеки знае, че една фирма не може да седи на едно място в достигнатото статукво, понеже може да започне да презрява като част от цикъла на бизнес начинанието. Трябват постоянен напредък, адаптиране, стратегии. А аз питам: „Докъде така?“. Изхождам от това, че никой ход не е абсолютно правилен, защото едно решение, макар и изглеждащо правилно в даден момент, в следващия е вече начало на нов проблем. Кръговратът на проблема: едно безкрайно въртеливо движение на котката, която си гони опашката: проблем – решение – проблем. Най-големият урок за мен е, че възторгът от наученото е краткотраен. Както всяка страст, така и възторгът действа като краткотраен прилив на енергия, може и главозамайване, и нужда от нескончаемо повторение на ефекта. 

***

Топ 5 сили на характера според теста на VIA

1. Любопитство

2. Прошка

3. Оценяване на красотата и съвършенството

4. Честност

5. Надежда

***

Текстът е част от шестото специално издание на Мениджър „Жената е: Сила на характера“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ