Възходът на индийските главни изпълнителни директори

Възходът на индийските главни изпълнителни директори

Възходът на индийските главни изпълнителни директори

Не се случва често една от най-големите технологични компании в света да обяви нов изпълнителен директор. Новината става дори по-интересна, ако корпорацията е американска, а я оглавява мениджър от чуждестранен произход. 

В последните години все повече се изкачват до най-високите постове в управлението на големите фирми в САЩ индийци. Така например, това лято Google съобщи, че Сундар Пичай ще бъде вече третият най-влиятелен човек в йерархията й. Повишението му получи голям отзвук, най-много в родната му Индия. То беше обявено с писмо до служителите лично от Лари Пейдж - главният изпълнителен директор на Google. Вестник The Hindu го определи като "бонус за всички хора от индийски произход по света".

Успехът на Пичай е пореден случай на мениджърски пробив на талант от индийски произход. Защо? 

Проучване на университета на Южен Ню Хампшър в САЩ твърди, че индийските мениджъри са по-успешни заради парадоксална смесица от лично смирение и интензивна професионална воля.

Какъвто и да е моделът, изглежда им върви. Ето още няколко сънародници на Пичай на важни управленски постове в корпоративния свят на Америка, около които напоследък се шуми. 

Сатя Надела - Microsoft

47-годишният Надела оглави технологичния гигант Microsoft през февруари 2014 г. Той бе сред първите, които поздравиха Пичай. В първия си работен ден Надела, който има 3 деца, изпрати имейл до всички служители на компанията с думите "Този ден за мен е пълен със смирение". "Воден съм от любопитство и жажда за знания. Купувам си повече книги, отколкото мога да прочета. Записвам се на повече онлайн курсове, отколкото мога да завърша", сподели Надела.

Той вярва, че ако човек престане да трупа нови знания, спира да върши велики и полезни неща.

Сатя Надела е роден в Хайдерабад, Индия, и стана част от работната сила на Microsoft през 1992 г. Преди това бе начело на Microsoft Cloud OS - услуга, която подхранва продукти като Bing, Skype и Xbox Live.

Аджей Банга – Mastercard

Банга е главен изпълнителен директор на компанията за кредитни карти от юли 2010 г. Преди това работи за Nestle, PepsiCo и MrBanga. Започва кариерата си в Nestle през 1981 г. В реч пред Индийския институт по мениджмънт той разказа за "великия план", който е имал в началото на кариерата си.

"Съберете се с някой, който е добър и мисли глобално. Правете нещо, което ви интересува. Това е всичко. Не се стресирайте, ако нямате подробен план за живота си. Всеки може да измисли добра идея или план, но най-важното е изпълнението", посъветва той.

Банга описа 6 урока за добро лидерство:

  • усещане за неотложност
  • усещане за баланс
  • кураж да се поемат обмислени рискове
  • умение да бъдем "конкурентно параноични"
  • глобални възгледи
  • стремеж на човека да прави добро и да се справя добре

Индра Нуи – PepsiCo

Тя е третата най-влиятелна жена в американския бизнес, според списание Fortune. Родена е в Ченай. През 1994 г. се присъединява към PepsiCo, а през 2006 г. става главен изпълнителен директор. Компанията-гигант за храни и напитки е собственик на Starbucks, Muller, Frito-Lay и Tropicana. Всеки един от 22-та нейни бранда възлиза на 1 милард долара.

"В моя случай имах полза, че съм родена извън Съединените щати“, казва Нуи. "Чудесно знам как работи светът и можех да го видя през очите на хората извън САЩ", обяснява тя. 

Айвън Менезес – Diageo

Роден в град Пюн, Менезес е завършил Индийския институт по мениджмънт. Става директор на британския гигант за напитки Diageo през юли 2013 г. Също като Аджей Банга, започва кариера в Nestle през 1981 г. Един от най-големите му ходове като директор е да купи дял от индийската компания за алкохолни напитки United Spirits, въпреки че по-късно това решение се оказва проблемно.

Шантану Нарайен – Adobe Systems

И той е от Хайдерабад, Индия. Управлява софтуерната фирма от декември 2007 г. Започва кариерата си в Apple. Казва, че в Силициевата долина има индийска общност, която се развива. "Отдаваме го на образованието, с което сме отраснали", обяснява Нарайен. Училищата в Хайдерабад са направени по модел на британската система за обществено образование. Това е спомогнало за успеха му, както и признателността му към възможностите, които САЩ му предоставя да се развие в кариерата.

Източник: Би Би Си

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ