10 неща, които не се учат в университета

10 неща, които не се учат в университета

10 неща, които не се учат в университета

Нашата кариерна пътека изглежда толкова проста, докато сме деца и ни попитат какви искаме да станем, когато пораснем. Нашите реакции са прости: учител, пожарникар, лекар. Когато излезем от университета обаче нещата не изглеждат толкова прости, пише Линдзи Олсън за usnews.com.

Ето 10 факта, за които образователната система не ви подготвя:

1. Вие не сте ограничени да работите само професията, която е вписана в дипломата ви. Ако сте завършили журналистика, това не означава, че може да бъдете единствено и само журналист. Предполага се, че вие сте придобили комуникационни умения, които ви позволяват да работите в сферата на маркетинга, пиара или дори да се занимавате с обществени проекти.

2. Вашата диплома не е важна за бъдещите ви работодатели. Въпреки, че ви се иска да вярвата в това, повечето работодатели не ги е грижа къде сте учили или каква образователна степен имате. Те се фокусират главно върху уменията ви.

3. Някои работодатели дори няма да ви питат за диплома. Това може да отвори очите на всеки, който е прекарал четири години в учене. Работодателите търсят опит и хора, които са способни да учат.

4. Има работни места, за които никога не сте чували във вашата област. В края на обучението ви много колежи раздават брошури, изброяващи всички невероятни кариери, които бихте могли да имате във вашата област. Но там често има много повече извън този списък.

5. Оценките не са от значение. Много малко е вероятността работодателят да поиска копие от дипломата ви, за да види с какви оценки сте си взимали изпитите.

6. Университетът ви дава възможност да си създадете мрежа от контакти. Хората, с които учите, вероятно ще са хората, които ще срещате и в професионалния си път нататък.

7. Някои специалности са по-добре платени от други. Колкото и да не ви е приятно, това е факт. Просто има области, които разполагат с повече ресурси, отколкото други.

8. Университетът не ви подготвя за същинската работа. Нищо друго освен опитът на реално работно място не може да направи това.

9. Работодателите не искат да ви обучават, за да си вършите работата. Ето защо те са по-склонни да наемат хора, които имат опит. Направете си услуга и изкарайте стаж по време на обучението си.

10. Нормално е да промените избора си. Много от наскоро дипломиралите се започват работа в областта, която са завършили и разбират, че това не е тяхната работа. Това е съвсем нормално – върнете се към точка 8. Обучението и работата са две различни неща.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ