Google посвещава деня на Алесандро Волта

Google посвещава деня на Алесандро Волта

Google посвещава деня на Алесандро Волта

С кратка анимация на мястото на логото в началната си страница днес световната интернет търсачка Google посвещава деня на италианеца Алесандро Волта - физикът, който полага път за създаването на съвременните батерии. На днешната дата, 18 февруари 2015 г., се навършват 270 години от рождението му. 

В живота си, най-просто казано, "Волта осъзнава, че металите могат да произвеждат електрически ток", посочва списание "Тайм". С това той променя бъдещето на идните поколения, чието всекидневие е осветено и захранено от батериите. Около 1800 г. Волта разработва първата батерия - "волтова батерия", като сбор от медни и цинкови дискове, разделени с накиснато в солена вода кече. Подредбата от дисковете създава електроенергия като течение, вместо статично електричество. 

Той е роден на 18 февруари 1745 г. в италианския град Комо. Изпратен от родителите си да учи в йезуитско училище, за да стане адвокат, той много скоро разбира, че повече го интересуват физичните и химични явления. 

Изобретението му се ражда в резултат от професионална конкуренция с Луиджи Галвани - мъжът, който открива, че краката на жабите, подложени на дисекция, получават конвулсии, когато до тях се допре жица. Галвани вярвал, че мускулите на жабите генерират електричество, докато Волта мислил, че животниската тъкан е само проводник. Дебатът между двамата мотивирал Волта да експериментира с проводимостта (често чрез собствения си език). Накрая той наредил заедно металните дискове и когато метални жици били свързани с двата края на купа им, електричеството преминало през тях, доказвайки, че наистина животинската тъкан не произвежда ток, а е проводима. Това била първата батерия. 

През 1810 г. Наполеон му дава титлата граф. Умира през 1827 г. През 1897г. на негово име е наречена единицата за електрично напрежение - волт.

Doodle логото на Google чества откритието му с анимирана батерия, която се осветява. Благодарение на живота на батериите днес се радваме на някои от решаващите за живота ни устройства като телефоните. Ликът му е бил изобразен на банкнотата от 10 000 лири в Италия преди да се въведе еврото. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ