Какво четат визионерите: Любимите книги на Лари Пейдж

Какво четат визионерите: Любимите книги на Лари Пейдж

Какво четат визионерите: Любимите книги на Лари Пейдж

Логичното продължение на епизода от миналата седмица, в който ви представихме любимите книги на единия от основателите на търсачката Google – Сергей Брин идва. Неговият съмишленик Лари Пейдж работи не само върху кодовете, но и върху бизнес стратегията на търсачката. Ето от кои книги се е вдъхновявал при създаването на интернет гиганта.

***

„Моите изобретения. Автобиография"

Никола Тесла

Тесла често е наричан човекът, изобретил 20-ти век. Той първи описва въртящото се магнитно поле, изобретява трансформатора и флуоресцентните лампи и работи върху радиоразпръскването и рентгеновите лъчи, преди те да бъдат официално открити. В автобиографията си ученият обяснява защо е решил да се занимава с наука и разсъждава как изобретенията могат да повлияят на световната политика.

Книгата вдъхновява Лари Пейдж да промени начина си на мислене и да започне да мисли за бизнеса, инженерството и науката като за неделимо цяло: „Когато бях на 12, реших, че искам да бъда изобретател. И някой ми даде да прочета автобиографията на Тесла, великия изобретател на много неща, свързани с електричеството. Прочетох я и се разплаках накрая: той беше неудачник. Той не можеше да определи изследователската си област и затова хората не знаят за повечето неща, които е изобретил. Той винаги е имал трудности при комерсиализацията на своите изобретения. Казах си: „Не искам да бъда като Тесла. Искам лесно да пусна моите изобретения в света и да го променя.“

***

„Няма да е лесно. Как да изградим бизнес, когато въпросите са повече от отговорите"

Бен Хоровиц

Бен Хоровиц, бизнесмен, съосновател и генерален партньор на фирмата за рисков капитал Andreessen Horowitz, описва своя опит в развиването на стартиращи фирми и разсъждава за сложни бизнес казуси. Включително морални: как да се държим, при уволняване на приятел, как да привлечем служител от компанията на приятел, без да развалим отношенията си и как да проумеем, че е дошло времето да продадем компанията.

В рецензия за книгата Пейдж казва: "Книгата на Бен е страхотно четиво с неудобни истини за бизнеса. Тя също така е чудесна история за съживяването на един бизнес чрез чиста сила на волята."

***

„Измерете това, което е важно“

Джон Доер

През 1999 г. рисковият инвеститор Джон Доер инвестира почти 12 милиона долара в амбициозния технологичен стартъп Google и запознава основателите му със своята система за управление на проекти OKR (Objectives and Key Results). Впоследствие OKR се превръща в основа на управлението на компанията. Към 2021 г. Google е лидер в световните ИТ с капитализация от 1,820 трилиона долара.

В книгата Дор обяснява как да използвате изобретената от него система OKR, за да стимулирате организационния растеж и да проследявате напредъка - по примера на гигантските компании Google, Intel, Uber и Amazon. Пейдж толкова харесва произведението, че написва предговор към него: "Иска ми се да имах тази книга преди 19 години, когато основахме Google. Или дори по-рано, когато тепърва се ориентирах в себе си. Колкото и да мразя процесите, добрите идеи в добро изпълнение помагат да се направи магия. Точно тук OKR ще помогне."

В рецензията си за книгата Пейдж казва: „Книгата на Бен е страхотна литература с неудобни истини за бизнеса. Това също е страхотна история за съживяването на един бизнес с помощта на единствено и само чиста воля.“

***

„Насладата от откривателството“

Ричард Файнман

Ричард Файнман е американски физик-теоретик, носител на Нобелова награда за физика. Смятан е за най-влиятелната фигура в своята област в следвоенната епоха. Ученият изобретява своя собствена техника на преподаване - той е убеден, че и най-сложните неща могат да бъдат обяснени на всеки.

"Насладата от откривателството" е сборник с творби на Файнман - от интервюта и речи до лекции и печатни статии, в които ученият с хумор разсъждава за компютрите на бъдещето, атомните бомби и отговорността на учените пред обществото.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ