Какво четат визионерите: Любимите книги на съоснователя на „Нетфликс“ Рийд Хейстингс

Какво четат визионерите: Любимите книги на съоснователя на „Нетфликс“ Рийд Хейстингс

Той основа Netflix през 1997 г. и след това промени начина, по който безброй домакинства гледаха филми и сериали, първо с бизнеса си за изпращане на DVD-та по пощата, а по-късно със своята услуга за стрийминг на видео.

Под ръководството на Рийд Хейстингс Netflix унищожи компаниите за отдаване под наем на филми като Blockbuster и разтърси Холивуд  инвестирайки в оригинално съдържание. След разрушителната трансформация в сектора, в началото на тази година Хейстингс се оттегли като главен изпълнителен директор на компанията, която ръководи повече от две десетилетия. И вероятно, вече има повече време за четене на книги

От идеята за кастовата структура на американското общество до оцеляването на бизнеса на съвременния пазар: събрахме селекция от книги, които съоснователят на Netflix препоръчва да се прочетат.

***

"Каста"

на Елизабет Уилкерсън

Хейстингс нарича "Каста" на Елизабет Уилкерсън " актуална" книга. Тя влезе в класацията за бестселъри на The New York Times. В творбата си Уилкерсън използва историите на различни американци, включително Мартин Лутър Кинг, за да разкаже как се е появила невидимата кастова система в страната.

Свързвайки кастовите системи на Индия, нацистка Германия и Америка, авторката изследва какво лежи в основата на тази социална структура, включително понятията за божествена воля, родословие, заклеймяване и др. Елизабет Уилкерсън пише, че кастовата система се управлява от правилото на "стъпалата": кастата предполага, че има най-ниско ниво, с което хората на всяко друго по-високо "стъпало" могат да се сравняват. Тя обяснява също така на какво се дължи разликата в продължителността на живота между кастите, колко струва здравеопазването и как кастовата йерархия влияе върху културата и политиката. В заключение авторката описва начините, които биха помогнали на Америка да преодолее изкуствените и разрушителни разделения на обществото.

***

"Преразказ"

на Ричард Пауърс

С тази книга Ричард Пауърс печели наградата "Пулицър" за 2019 г. Дванадесетият роман на писателя е химн за природата, разказ за това как с течение на времето хората променят отношението си към околната среда.

Прогресът е разделил света на две части: хората са започнали да възприемат природата единствено като ресурс, напълно забравяйки за факта, че същите тези дървета постепенно изчезват. Природата е друг свят, съседен на нашия. Тя е огромна, по-бавна, изобретателна и почти невидима. Ако този свят свърши, ще се случи катастрофа, затова героите в книгата се опитват да я предотвратят.

***

"Отвъд предприемачеството"

на Джим Колинс

В книгата "Отвъд предприемачеството" бизнес консултантът Джим Колинс обяснява как да превърнем една компания във версия 2.0 на самата себе си и как изпълнителният директор може да развие лидерски умения, докато бизнесът се разраства. Колинс обяснява защо късметът спохожда издръжливите, къде се крие произходът на това, което той нарича " Голямата цел", и защо дори малките предприятия се нуждаят от нея.

Авторът създава "Картата" - маршрут, който обединява ключови концепции, разработени в резултат на тридесетгодишни изследвания и събрани в цялостна рамка за създаване на компания, която да покаже превъзходни резултати.

Рийд Хейстингс препоръчва на амбициозните изпълнителни директори да запомнят "първите 84 страници от книгата на Джим Колинс".

***

"Принципи: живот и работа"

на Рей Далио

Рей Далио е един от най-успешните инвеститори и предприемачи в днешно време. Неговата инвестиционна компания Bridgewater Associates е спечелила повече пари за своите клиенти от всеки друг хедж фонд в историята за 40 години съществуване, като се е превърнала в петата по значимост частна компания в САЩ според списание Fortune.

Основният принцип на Далио е, че животът, управлението, икономиката и инвестирането могат да бъдат систематизирани и опростени за разбиране. В книгата "Принципи" инвеститорът дава стотици уроци за това как да управлявате живота и бизнеса си и обяснява как да развиете технологията за изграждане на силен екип. Рийд Хейстингс казва, че тази книга е оказала голямо влияние върху стила му на ръководство.

***

"Седемте сили: основите на бизнес стратегията"

 Хамилтън Гелмър

Хамилтън Хелмър пише "Седемте сили" въз основа на дългогодишния си опит като консултант на стартиращи предприятия. В книгата си той разказва за принципите, които могат да помогнат на компаниите да се задържат на пазара: интелигентно позициониране, изчисляване на ресурсите, изчисляване на силата на процеса, осъзнаване на стойността на компанията и други.

Хелмер разработва теория на бизнес стратегията, която ще позволи на компаниите да изградят своята стойност сред другите компании. Тя е необходима, за да продължат да съществуват в условията, зададени от пазара, за да преодолеят всички заплахи, под които попада бизнесът.

Всяко дружество рано или късно се оказва в ситуация "направи или умри": винаги се прави решителен избор в условията на продължаваща несигурност. Рийд Хейстингс препоръчва "Седемте сили" да се прочете от всеки, който иска да оцелее в днешния конкурентен свят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Може ли Европа отново да стане привлекателна за инвеститорите?
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Радев: Правителството е декор на дуото Пеевски-Борисов, а правосъдието е избирателно