Какво четат визионерите: Любимите книги на Ли Кайфу
Ли Кайфу е предприемач в областта на изкуствения интелект, бивш вицепрезидент на Google, основател на Microsoft Research Asia и автор на бестселъра Artificial Intelligence and Supercomputing. Разказваме ви какви книги го вдъхновяват
***
"Бъдещето е по-бързо, отколкото си мислите: как технологиите променят бизнеса, индустрията и живота ни"
Питър Диамандис, Стивън Котлър
Основателят на фондация XPRIZE и футуролог Питър Диамандис и известният американски журналист и предприемач Стивън Котлър започват ползотворното си литературно сътрудничество през 1999 г. Те публикуват две книги за авангардни технологии - "Изобилие. Бъдещето ще бъде по-добро, отколкото си мислите" и "Без спирачки. Как да успеем, да натрупаме състояние и да променим света". В първата книга авторите развиват идеята, че ускоряващите се технологии демократизират достъпа до храна, вода и енергия, което води до изобилие на оскъдните преди ресурси и постепенна победа над глада, бедността и болестите. Втората книга е посветена на историите на предприемачи, на които технологиите са помогнали да изградят за рекордно кратко време предприятия, променящи света. "Бъдещето е по-бързо, отколкото си мислите" завършва тази "Трилогия на експоненциалното мислене", както я наричат авторите.
Обект на изследване в тази книга е сливането на пробивните технологии една с друга. Това напълно трансформира почти всички области на нашия живот - от медицината и развлеченията до индустрията и образованието. Например Uber и Joby Aviation разработват безпилотни въздушни таксита, като комбинират технологиите за автономен транспорт и производство на дронове. Освен това много от частите на тези летящи автомобили се произвеждат с помощта на друга революционна технология - 3D принтирането. Ако използвате технологиите за виртуална реалност и изкуствен интелект в психиатрията, можете да извършвате автоматична психодиагностика - тази разработка принадлежи на учени от Самарския медицински университет. А броят на подобни пробиви нараства експоненциално.
***
"Разбивач на кодове: Дженифър Дудна, редактирането на гени и бъдещето на човечеството"
Уолтър Айзъксън
Уолтър Айзъксън е известен с биографичните си бестселъри - той е автор на най-известната биография на Стив Джобс, както и на биографиите на Леонардо да Винчи, Алберт Айнщайн, Бенджамин Франклин и Хенри Кисинджър. Този път Айзъксън се е заел с биографията на Дженифър Дудна, една от носителките на Нобелова награда за химия за 2020 г.
Още в гимназията Дженифър се интересува от природните закони и решава да стане учен. Като професор по химия и молекулярна и клетъчна биология в Калифорнийския университет в Бъркли Дженифър заедно с французойката Емануел Шарпантие създава технология, която може да промени живота на цялото човечество - "генетична ножица" или "инструмент за пренаписване на кода на живота". Технологията за редактиране на генома се нарича CRISPR/Cas: с нейна помощ учените могат да променят генома на растения, животни и микроорганизми с голяма прецизност. Разработката на Дудна и Шарпантие вече е помогнала в борбата с пандемията от коронавируси, в лечението на смъртоносни болести и в създаването на по-устойчиви на суша и вредители култури. Възможно е в бъдеще CRISPR/Cas да се използва за модифициране на човешката ДНК - например за намаляване на склонността към психични разстройства или за повишаване на нивото на IQ.
***
"Помислете пак. Силата на знанието за незнанието."
Адам Грант
Учене през целия живот е концепция, която си заслужава да бъде преследвана от онези, които искат да бъдат в крак с времето и да актуализират своите умения и способности. Преди всичко то изисква гъвкав ум и готовност за преосмисляне на остарелите убеждения. Адам Грант, професор в Wharton School of Business, вярва, че успехът в професията и щастие в личния живот може да се постигне, ако развиете способността да се учите отново и да оценявате критично действителността.
В ежедневието си често избираме да следваме убежденията, с които сме свикнали, и се обграждаме с хора, които са съгласни с нашите ценности и възгледи за всичко. За да развием интелигентност и мъдрост, мисловният процес трябва да бъде предизвикан, а това не се случва, ако постоянно сме в зоната си на комфорт. В книгата си Грант учи как да се отърсим от предразсъдъците, да възприемаме конфликтите като възможност да се учим и да вдъхновяваме другите да правят същото.
***
"Избери възможността: поемай рискове и успявай (дори когато се провалиш)"
Сухиндер Сингх Касиди
Сухиндер Сингх Касиди е една от най-успешните жени ръководители в областта на технологиите в Силициевата долина. Тя е основала няколко компании, сред които The Boardlist - организация, която насърчава жените в корпоративните бордове. Но както всеки друг, Касиди е направила много грешки по пътя си, коeто честно признава в книгата си. Например тя описва ситуации, в които не е успяла да инвестира печалбата от продажбата на дадена компания или не е успяла да получи достатъчно пазарна подкрепа за даден стартъп.
Касиди вярва, че всеки неуспех или грешен избор може да се превърне в успех, а FOMO (страхът от пропуснато) - в съюзник, ако рискът се разглежда като непрекъснат процес. Важно е да се научим да приемаме предварително възможността даден риск да се окаже неоправдан - дори когато всичко е било внимателно обмислено. С всяко следващо повторение вероятността за успех се увеличава, пише Сухиндер Касиди. Всеки може да приложи в собствения си кариерен път нейните практически съвети как да спрем да се страхуваме да поемаме рискове.
***
"Хиперфокус: как се научих да правя повече с по-малко време"
Крис Бейли
Най-ценният ресурс на 21-ви век е времето. Често го губим, защото не можем да се съсредоточим върху важните задачи, опитвайки се да свършим всичко наведнъж. В резултат на това страдат както качеството на работата, така и качеството на живота. Авторът на книгата смята, че най-продуктивното човешко състояние е дълбокото съсредоточаване само върху едно важно нещо в даден момент, или хиперфокусът. Хиперфокусът обаче не може да съществува без дифузен фокус - творчески режим на дейност, който ни зарежда с енергия и ни прави по-креативни. Намирането на баланс между тези режими е важно за постигането на успешен резултат. Това ще позволи по-добър фокус, по-съзнателен живот и работа. Като се опира на неврологични изследвания, Бейли обяснява как да го постигнем.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.