Неизвестно за известните: Играч в компютърните технологии започва с ЦРУ, 1200 долара и 8 души

Неизвестно за известните: Играч в компютърните технологии започва с ЦРУ, 1200 долара и 8 души

Когато един от основателите на Oracle Corporation, Лари Елисън, напусна поста си на главен изпълнителен директор на компанията, оттам казаха, че най-вероятно вече нищо няма да бъде същото. Нещата обаче не се случиха точно така. Интересно е да научим как компанията Oracle успява да се развива въпреки препятствията и да ги преодолява успушно.

ПРОФЕСИОНАЛИСТ С АМБИЦИИ

Лари Елисън. Снимка: Getty Images

През 1977 г. Лари, който е професионалист по разработка на бази данни, започва работа за Amtex - IT компания, разположена в Санта Клара. Боб Майнер и Ед Оутс стават членове на неговия екип за разработки. Те заедно създават многофункционална база данни за ЦРУ, а нейното тайно име става думата Oracle.

Малко по-късно обаче и тримата стигат до извода, че нивото на развитие на Amtex не съответства на качеството на тяхната програма и решават да създадат своя собствена компания, чийто клиент ще бъде американското правителство.

Така през 1979 г., с $1200, самочувствие и вдъхновение, Лари, Боб и Ед основават Лаборатории за разработка на софтуер (SDL). Те започват с подобряване на собствения си софтуер - Oracle v2, който е придобит от ВВС на САЩ. Програмата е много конкурентна поради своята скорост и поддръжка на езика SQL.

До 1982 г. в SDL работят 8 души и през същата година е преименувана на Oracle Corporation. По това време екипът работи върху третата версия на програмата, която е пусната през 1983 г.

Година по-късно Sequoia Capital инвестира няколко милиона долара в Oracle и това дава нов тласък на развитието им. Получените средства са използвани за разработването на Oracle v4 и v5, но тези програми вече са предназначени за бизнеса. Именно те правят възможно създаването на отчети, базирани на фирмени бази данни.

Следващият важен етап от развитието на Oracle е процедурата по IPO на фондовата борса NASDAQ през 1986 г. за 2,1 милиона долара. По това време компанията има 450 служители и годишен оборот от 55 милиона долара. Година по-късно корпорацията създава отдел, който се занимава със създаване на приложения за бизнеса.

ПЪРВИ ТРУДНОСТИ И БОРБА С КОНКУРЕНТИ

Първите търговски трудности на Oracle възникват през 90-те години. Компанията предоставя възможност на големи клиенти да плащат на вноски и повечето от тях се превръщат в един вид „лоши кредити. Ситуацията се влошава допълнително от грешките на счетоводителите на корпорацията. В резултат на това общата загуба е 12,4 милиона долара. Отговорът на кризата е уволнението на 400 души и промяна в модела на продажби - цената на софтуера Oracle е намалена, за да се задържат клиентите.

През 1992 г. корпорацията създава Oracle Database 7, която е призната за една от най-добрите бази данни на пазара. В същото време Лари Елисън решава да започне конкурентна война с Microsoft. В интервю той говори неласкаво за управлението на Бил Гейтс и продуктите на неговата компания. Така започва конфронтацията между двете компании. През 1994 г. Oracle пуска подобрена версия на Oracle Database 7.1, която също работи на компютри IBM. Това донася печалба и укрепва позицията на корпорацията.

В същото време започва борба между Oracle, Sybase и Informix за господство на софтуерния пазар. Oracle купува едно от подразделенията на DEC /Digital Equipment Corporation/ и оттогава започва да доставя няколко системи за управление на бази данни.

През 1995 г. компанията придобива компанията разработчик на първата в историята многомерна система за управление на бази данни Express и OLAP – инструментариум, който е базиран на нея. През същата година корпорацията навлиза на пазара на междинен софтуер, като пуска Oracle Web Application Server и декларира стратегически интереси в разработването на технологии за тристепенна архитектура и уеб. Битката е доста тежка. Компанията преминава през съдебни спорове поради кражба на интелектуална собственост и прехвърляне на разработчици към Oracle.

На 1 юни 1995 г. Oracle Systems Corporation и Oracle Corporation се сливат под общото име Oracle Corporation. През 1998 г. Oracle е първата сред водещите производители на интегрирани ERP-пакети, която оборудва своя комплект с бизнес приложения Applications с уеб достъп. Така става възможно всяка операция в ERP системата да се извършва от браузър. През 1999 г. компанията демонстрира своята „Интернет стратегия, а в имената на своите продукти - Oracle Database и Oracle Application Server оставят наставката „i“ след номера на версията - 8i.

БИЗНЕС ПРИЛОЖЕНИЯ

Снимка: Getty Images

През новото хилядолетие Oracle започва сериозно да се ангажира в пазарите на бизнес приложения. До 2006 г. е придобит PeopleSoft. Големият разработчик на EPRF системи струва на компанията 10 милиарда долара, Siebel, който създава CRM  ѝ струва  5,85 милиарда долара. Придобива и Innobase, ангажиран с разработката на MySQL.

От 2006 г. компанията започва да проявява активен интерес към безплатния софтуер и обявява, че ще купи поне 3 разработчици за 600 милиона долара. В средата на първото десетилетие на новия век, Oracle придобива само Sleepycat и Innobase. През 2008 г., с придобиването на BEA, Oracle става номер едно на пазара на сървъри за приложения и номер две на целия пазар на междинен софтуер. Линията от пакети Fusion Middleware заменя значителна част от компонентите с продукти на BEA. През същата година компанията навлиза на хардуерния пазар, като пуска хардуерния и софтуерен комплекс Exadata, клъстер от сървъри, работещи с RAC, базирани на оборудване на Hewlett-Packard. На 20 април 2009 г.официално е обявено придобиването на Sun Microsystems от Oracle.

НОВИ ТРУДНОСТИ И В ЕС 

Снимка: Getty Images

През септември 2009 г. Европейската комисия разследва в продължение на 4,5 месеца сделката между Oracle и Sun. Компаниите възнамеряват да завършат придобиването на последния до края на лятото на 2009 г., но са принудени да изчакат до януари 2010 г.

През 2010 г. Oracle отново шокира обществото – този път с придобиването на Sun Microsystems. Пресата се подготвя за реакцията на антимонополната комисия, тъй като придобитата компания е един от водещите разработчици на сървъри и офис приложения на пазара. Покупката  би позволила на Oracle напълно да монополизира софтуерния пазар.

Лари Елисън много последователно пропагандира тази идея в съответните органи, като дори издържа теста на Европейския съюз. В резултат на това компанията е придобита за 7,4 милиарда долара, а Oracle не само допълнително укрепва собствената си позиция, но и не позволява на конкурентите си да натрупат сила, увеличавайки разликата между тях.

През 2011 г. Oracle се заинтересува от облачните услуги, което веднага се отразява на покупките му. Придобита е Taleo Rightnow - отличен разработчик на необходимите технологии. Според слуховете компанията ще похарчи повече от 70 милиарда долара за придобивания, гарантирайки окончателното си господство.

През 2012 г., след седем години чакане, е представена облачната услуга Oracle Cloud, която обединява повечето програми и приложения на компанията. Самият Елисън нарича този продукт един от най-добрите на пазара.

Oracle постига споразумение през септември 2012 г. за купуването на производителя на системи за управление на таланти SelectMinds за 1,9 млрд. долара, което е логично продължение на покупката на Taleo.

През юни 2013 г. корпорацията прехвърля листването на акциите си на Нюйоркската фондова борса (NYSE), превръщайки се в четвъртата компания, която напуска борсата NASDAQ за една година.

През 2015 г. Oracle контролира около 30% от пазара за разработка на софтуер, малко след позицията на Microsoft. Годишната печалба на компанията възлиза на 38,23 милиарда долара при капитализация от 110 милиарда долара. Позицията на Oracle изглежда непоклатима и много анализатори я наричат непотопима.

ЗАГУБА НА ПАТЕНТЕН СПОР И TIK-TOK

Снимка: Shutterstock

Oracle обявява придобиването на Textura, която разработва решения за облачно таксуване за строителни компании, през май 2016 г. Сумата на сделката е 663 милиона долара.

Същия месец Alphabet, която притежава Google, спечели патентен спор срещу Oracle. Съдебното жури единодушно отхвърли иска на Oracle за обезщетение. Съдът постановява, че Google „използва Java софтуер, разработен от Oracle въз основа на разпоредбите за честна употреба на закона за авторското право“.

Oracle обявява, че купува приложението Tik-Tok от китайската компания Byte Dance през септември 2020 г., за да стане „доверен доставчик на технологии“ за американския пазар. По-късно тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп одобрява сделката. През февруари 2021 г. обаче The Wall Street Journal, цитирайки анонимни източници, пише, че новият американски президент Джо Байдън е преразгледал решението на своя предшественик и сделката между Oracle и TikTok е отложена за неопределено време. 


 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ